Viyana'da bir başka 'Fatih'

Viyana'da bir başka 'Fatih'.8951
  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

Avusturya'da lise öğrencisi Fatih Emir Viyana'da yapılan Matematik Olimpiyatı'nda ikinci oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bundesrealgymnasium 6'ıncı sınıf öğrencisi Hataylı Fatih Emir, olimpiyata Türk ve Avusturyalı müteşebbisler tarafından açılan Phönix Kültür, Eğitim ve Spor Enstitüleri Viyana 10'uncu bölgesi şubesinde hazırlandı. Matematik öğretmeni Bosnalı Mirsat Lulic'in rehberliğinde 6 aylık bir süre içerisinde sınava hazırlanan Emir, 50 öğrencinin katıldığı, dört saat süren ve sadece dört sorunun sorulduğu sınavdan ikinci çıkmayı başardı. Fatih Emir, şimdi Kasım ayında ülke çapında yılda bir defa yapılan sınava hazırlanıyor.

Fatih Emir, matematiğe ortaokul yıllarından beri ilgisinin olduğunu, Phönix Eğitim Kurumu'nda kendisini hazırlama imkânı bulunca da sonucun başarı getirdiğini söyledi. Fatih Emir, sınava Matematik öğretmeni Bosnalı Mirsat Lulic ile haftada iki saat çalıştığını, onun dışında verilen ev ödevleri yaparak ve evde kendisi çalışarak hazırlandığını belirti. Öğretmeni Lulic'in de Bosna'da lise yıllarında olimpiyatlara girdiğini ve derecesinin bulunduğunu ifade eden Emir, "Hocamın tecrübelerinden çok istifade ettim. Bize işin püf noktalarını öğretince, geriye sadece çalışmak kaldı" dedi.

Kasım ayında Avusturya çapında yapılan sınava da gireceğini belirten Emir, dokuz eyaletin temsilcilerinden oluşan yaklaşık 50 kadar öğrencinin katılacağı bu sınavdan da derece ile döneceğini söylüyor.

Avusturya'daki genel kanının tersine, Türk öğrencilerinin aslında çok zeki olduğunun altını çizen Emir, "Bizim Avusturyalı öğrencilerden eksik kalır bir tarafımız yok. Biz de en az onlar kadar zekiyiz. Bizim sıkıntımız belki motivasyon eksikliği ve bizi hazırlayabilecek ve yönlendirebilecek doğru kurumlarla temasa geçmeyişimizdir. Türk öğrencilerin Phönix gibi kurumlarla tanışması lazım. Az bir motivasyon ve tecrübe aktarımıyla elde edilmeyecek başarı yoktur" şeklinde konuştu.

Matematik öğretmeni Mirsat Lulic de, "Aslında bütün çocuklar zekidir. Türk çocukların problemi aileleri tarafından yeteri kadar motive edilmemeleridir. Biz Phönix'te öğrencilerimize yönelik seminerler düzenleyerek gerekli motivasyonları yapıyoruz. Bu da başarı getiriyor. Öğrencilerimizin başarıları okullarındaki öğretmenleri tarafından da takdir ediliyor" diye konuştu. Lulic, bu yıl sadece iki öğrenci ile olimpiyatlara hazırlandıklarını, önümüzdeki yıl sayıyı 6-7'ye kadar çıkaracaklarını da sözlerine ekledi.

Phönix Kültür, Eğitim ve Spor Enstitüleri Koordinatörü Kurtuluş Yücel, 1998 yılında eğitim hizmetlerine başlayan Phönix'in daha çok okul sonrası takviye ve dil kursları verdiklerini, ilk defa bu yıl iki öğrenciyi olimpiyatlara hazırladıklarını ifade etti. Yücel, önümüzdeki yıllarda Phönix Eğitim Kurumu bünyesinde matematiğin yanı sıra biyoloji, fizik, kimya ve diğer eğitim dallarında da öğrencilerini olimpiyata hazırlayacaklarının altını çizdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious