Viyana'da Nabucco zirvesi

Viyana'da Nabucco zirvesi.18218
  • Giriş : 06.02.2009 / 19:56:00

Türkiye'nin de taraf olduğu Nabucco adlı doğal gaz projesinin, hükümetler arası müzakerelerinin ikinci turu Viyana'da gerçekleşti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Görüşmeye katılan Türkiye heyeti başkanı Dışişleri Bakanlığı Müşteşar Yardımcısı Büyükelçi Selim Kuneralp A.A muhabirine yaptığı açıklamada, "hükümetler arası Nabucco anlaşmasının bu yıl ortasında Ankara'da imzalanmasının beklendiğini" söyledi.

Avrupa Birliğinin(AB) ortak bir enerji politikası oluşturamaması yüzünden projenin yavaş yürüdüğünü ifade eden Büyükelçi Kuneralp, Rusya ile Ukrayna arasındaki son krizin ardından AB'nin Nabucco projesine daha fazla ilgi duymaya başladığını gözlemlediğini bildirdi.

Türkiye heyeti başkanı Büyükelçi Kuneralp, Viyana toplantısında katılımcıların, hükümetler arası anlaşmayı bu yılın ortasında imzalama konusunda mutabık kaldıklarını kaydetti.

Nabucco projesiyle ilgili teknik düzeydeki toplantılarının bundan sonraki bir veya iki turunun da Viyana'da yapılacağını belirten Büyükelçi Kuneralp, bir soru üzerine, "Hükümetler arası anlaşmanın bu yılın ortasında Ankara'da imzalanmasını umduğunu" söyledi.

Azerbaycan ve Türkmenistan doğal gazını Türkiye üzerinden, Avrupa'ya taşıyacak olan Nabucco boru hattının hizmete girmesi halinde yılda 31 milyar metre küp doğal gaz Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaşacak.

Toplam 8 milyar Avro'ya malolacağı hesaplanan Nabucco boru hattı için Avrupa yatırım bankası iki milyar Avro vermeyi taahhüt ediyor.

Bu arada inşaatının 4 yıl sürmesi planlanan Nabucco projesiyle Türkiye hem doğal gaz ihtiyacını karşılayacak hem de 15 bin kişiye istihdam sağlanacak.

İlk turu iki hafta önce Brüksel'de yapılan teknik düzeydeki hükümetler arası müzakerelerin Viyana'daki ikinci turuna Türkiye'nin yanısıra Nabucco projesine taraf olan Avusturya, Bulgaristan, Macaristan, Romanya, Almanya ile AB komisyonu ve Avrupa yatırım bankası temsilcilerinin de katıldığı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*