Viyana'dan Çin Seddi'ne Türk kıyafet ve çalgıları sergilenecek

  • Giriş : 15.04.2006 / 00:00:00

Ege Üniversitesi (EÜ) Devlet Türk Musikisi Konservatuarı'nın iki yıldır yürüttüğü, Balkan ülkeleriyle Anadolu halk oyunu ve halk kıyafetleri araştırmasında temin edilen mahalli kıyafet ve çalgılar, açılacak bir müzede sergilenecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Devlet Planlama Teşkilatı'nın (DPT) desteğiyle gerçekleştirilen projenin Balkanlar ve Anadolu ayağının büyük ölçüde tamamlandığını belirten EÜ Devlet Türk Musikisi Konservatuarı Halk Oyunları Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Cengiz Aydın, sergilenecek kıyafet ve çalgıların iki yıl boyunca gezilen ülkelerin köylerinden toplandığını belirtti.

Projenin, kapsadığı coğrafi alan açısından dünyada ilk oluğunu vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Aydın, "Şimdiye kadar ekibimizle Bulgaristan'ın Kırcalı ve Razgrad bölgeleri, Ukrayna'nın Kırım bölgesi, Yunanistan, Makedonya, Bosna Hersek, Kosova ve Romanya'nın çeşitli köylerine gittik. Amacımız, Viyana'dan Çin Seddi'ne kadar geniş bir coğrafyada yaşayan toplumların mahalli kıyafet ve çalgılarını sergilemek. Bu sayede kardeş toplumların müzesini oluşturmayı istiyoruz. Gittimiz ülkelerden getirdiğimiz 100 takım elbise ve çeşitli takılar, ileride rektörlüğün vereceği bir binada oluşturulacak müzede sergilenecek." dedi.

Projenin arşiv sorumlusu konservatuar öğretim görevlisi Ferruh Özdinçer ise araştırma yapılan ülkelerde toplam 110 uzman ve 360 kaynak kişiyle görüşüldüğünü söyledi.

Fotoğraf makinesi ve kamerayla görüntüler toplandığını belirten Özdinçer, çekilen fotoğraflardan oluşacak bir albüm hazırlığı içinde olduklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious