Vize almak Çin işkencesine dönüştü

  • Giriş : 18.02.2006 / 00:00:00

Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) "Vize Çilesi" adlı son raporu, Türk işadamları ve serbest meslek mensuplarının ticari amaçla yurtdışına yapacakları seyahatlerin işkenceye dönüştüğünü ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rapora göre, büyükelçilikler, vize başvurusunda bulunan Türk işadamlarından 26 çeşit belge istiyor. İşadamları, günlerce uğraşarak istenen belgeleri tamamladıkları halde bile hiçbir gerekçe belirtilmeden "hayır" yanıtıyla karşılaşabiliyorlar.

İthalat veya ihracat yapmak amacıyla yurtdışına seyahat etmek isteyen işadamları, ülkelere göre bazı değişiklikler gösterse de büyükelçiliklerden veya konsolosluklardan vize alabilmeleri için öncelikle kendilerini davet ettirmeleri gerekiyor. Gidilecek ülkedeki bir şirket "davet mektubu" göndermediği sürece Türk işadamı vize alamıyor.

Bir işadamının vize başvurusunda bulunmak için, belirtilen saatler arasında büyükelçiiliği arayarak randevu alması gerekiyor. Hollanda Büyükelçiliği bu saatleri 08.45 ile 09.15 arasındaki yarım saati belirlemiş durumda. Diğer büyükelçilikler de işadamlarının vize başvurusu için sınırlandırılmış saatlerde hizmet veriyor. Bu saatler dışında arayanlara randevu verilmiyor.

Vize başvurusunda bulunacak işadamlarının, randevu saatinde, istenen tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde yanlarında bulundurmaları gerekiyor.

Büyükelçiliklerin vize başvurusu için istedikleri belgeler şunlar: Vize tarihinin bitiminden itibaren 6 ay süreyle geçerli olacak pasaport ve fotokopisi, gidilecek ülkedeki şirketten gelecek davetiyenin aslı, müracaat formu, arkası beyaz fon olan vesikalık fotoğraf, otel rezervasyonu belgesi, uçak, otobüs veya tren bileti, ticaret odası sicil kayıt sureti, vergi levhası, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi fotokopisi, tapu fotokopisi, banka hesap cüzdanı fotokopisi ve üç aylık hesap hareketini gösterir belge, SSK'dan belge, Bağ-Kur'dan belge, 4 aylık sigorta bildirgesi fotokopisi, son üç aylık bordro fotokopisi, kredi kartı ekstresi, seyahat süresini kapsayan 30.000 Euro'luk teminatlı seyahat sağlık sigortası yer alıyor.

Vize işkencesi ülkeden ülkeye farklılıklar gösteriyor. Örneğin, ABD vizesi için öncelikle elçilikten randevu almak gerekiyor. Ancak randevu için de 16 Amerikan Doları karşılığında bir PIN numarası almak gerekiyor. Vize başvurusu yapacak olan işadamı, PIN numarası ile vize servisini arayıp, randevu isteyebiliyor. Bu görüşmeden sonra vize işlemleri sürdürülüyor.


ADINI ÇİNCE YAZAMAYANA VİZE YOK

Çin vizesi alabilmek için de Çince bilmek ya da Çince bilen birinden yardım almak gerekiyor. Çünkü, Çin Büyükelçiliği'nin vize talep formuna, vize almak isteyen kişi adını Çince karakterde yazmak zorunda.

Fransa Büyükelçiliği'nin vize talep formu da Fransızca hazırlanmış. Bu formu doldurmak için de Fransızca bilmek ya da bilen birinden yararlanmak gerekiyor.

İtalyan vizesi alacaklar için, İtalyan şirketinin davetine ek olarak bu şirketin İtalya'daki ticari sicil kayıt (visura camerale) belgesinin de elçiliğe fakslanması gerekiyor.

İlgili ülkelerin büyükelçilikleri veya konsoloslukları, işadamlarından her zaman yeni belge isteme hakkına sahip olduklarını da vize bilgilerini içeren bilgi metinlerinde yer veriyorlar. İşadamı, istenen tüm belgeleri tamamlasa da büyükelçilikler vize vermeme veya ilgili ülke sınırından içeri sokmama hakkına sahip. Ve bu ülkeler vize vermeme nedenini açıklamak zorunda olmadıklarını da bilgi metinlerinde belirtiyorlar.


FOTOĞRAF KRİTERLERİ SAÇ BAŞ YOLDURUYOR

ABD Büyükelçiliği, vize başvurusunda bulunanlara 9 maddelik bir fotoğraf kriteri dayatıyor. İşte ABD'nin fotoğraf kriterleri:

Başvuru sahibi son 6 ay içinde çekilmiş tüm yüzü kaplayan bir fotoğraf getirmelidir. Tüm yüzü kaplayan fotoğraf direkt kameraya bakar şekilde çekilmiş olmalıdır

Yüz, fotoğrafın yaklaşık yüzde 50'sini kapsamalıdır. Fotoğrafta iki kulak birden açıkça görülmelidir. Fotoğraf kişinin gözlerinin açık ve ağzının kapalı olduğu yüz ifadesini (gülümseme olmamalıdır) göstermelidir. Koyu renk gözlükler, sağlık nedenleri haricinde kabul edilemez.

Fotoğrafın arka fonu beyaz renkte olmalıdır.

Fotoğrafın boyutları 50 mm x 50 mm olmalıdır ve baş fotoğrafın ortasında yer almalıdır. Saçın üst kısmından çenenin alt kısmına kadar olan baş mesafesi/ uzunluğu 25 mm-35 mm olmalıdır. Göz seviyesi de fotoğrafın alt hizasından itibaren 28 mm-35 mm olmalıdır.

Fotoğraf başvuran kişiyi açık şekilde tanımlamalıdır.

Başvuru sahipleri düzgün giyinmiş olmalı ve şapka ve benzeri aksesuarlar takmamalıdır. Üniforma ya da başvuru sahibinin saçını veya başka özelliklerini kapsayacak eşarp, baş örtüsü giyilmemelidir. Eğer başvuru sahibi baş örtüsü giymek zorunda ise, fotoğrafta iki kulak ve alın açıkça görülmelidir.

Fotoğraf çerçevesiz basılmalıdır

Arka fonu desenli veya koyu renkli fotoğraf kabul edilemez

Hızlı çekim fotoğraflar ya da dijital kalite fotoğraflar kabul edilmemektedir.

otoğraflar, standart muamele gerektiren film kullanılarak, standart tek lens refleks ipi fotoğraf makinası ile çekilmelidir.


26 YILDIR HAKSIZLIK YAPILIYOR

Rapora göre, AB ülkelerinin Türk işadamlarını ve serbest meslek mensuplarını vize işlemlerine tabi tutması haksız bir uygulama ve bu uygulama 1980 yılından bu yana yapılıyor.

B-Türkiye ilişkilerinin hukuki temelinin esaslarını; 1963 tarihli Ankara Anlaşması, 1973 tarihli Katma Protokol ve çeşitli tarihlerde gerçekleşen Ortaklık Konseyi Kararları hükümleri belirliyor. Avrupa Toplulukları Adalet Divanı kararları gereği, AB üye ülkeleri yukarıda sözü edilen anlaşma hükümlerini uygulamakla yükümlü ve sözkonusu hükümlerin uygulanması için üye ülke parlamentolarının ayrıca düzenleme yapmasına gerek yok. Türk işadamları açısından da bu anlaşmalarda mevcut durumun kötüleştirilemeyeceğine ilişkin bir kural mevcut.

Mevcut durumun kötüleştirilemeyeceğine ilişkin kuralın dayanağı, Ankara Anlaşmasının 13.ve 14. maddeleri, 1973 tarihinde yürürlüğe giren Katma Protokolün 41/1 maddesi ve 1/80 sayılı Ortaklık Konseyi Kararının 13. maddesinde yer alıyor.

ATO'nun raporuna göre, elçiliklerin istedikleri belgeler arasında Türkiye'de gizliliği yasayla hüküm altına alınan vergi beyanı, mal beyanı, banka hesap bilgileri de yer alıyor. Elçilikler, işadamlarının kredi kartı ekstresini talep ederek, özel hayatın gizliliği ilkesine aykırı hareket ediyorlar.

Vergi Usul Kanunu'nun 5. maddesi vergi mahremiyetini düzenliyor. Vergi mahremiyeti konusundaki düzenleme bununla da kalmıyor., Türk Ceza Kanunu'nun 198'inci maddesinde de kanuna aykırı hareket edenler hakkında cezai düzenleme öngörülüyor. Türk yasaları vatandaşlarına, bu hakları verdiği halde, işadamları ticari amaçla yapacakları seyahatlerde yasalara aykırı davranmak

zorunda bırakılıyor. Türkiye'de varolan vergi mahremiyeti yurtdışında aleniyete dönüşüyor.


KRİBATİ BİLE TÜRK VATANDAŞINA VİZE KOYUYOR

Rapora göre, 50 ülke Türkiye'ye vize uygulamazken, aralarında Türkiye'nin üye olmak için can attığı AB üyesi ülkelerinin de bulunduğu 139 ülke, Türk vatandaşlarından vize talebinde bulunuyor. Türkiye'den vize isteyen ülkeler arasında, pek çoğunun haritadaki yerini hatta adını bile bilmediğikiz Laos, Cape- Verde, St. Cristopher Nevis, St Vincent-Grenadines, Soa Tome-Principe, Kribati gibi ülkeler yer alıyor.


TÜRKİYE YOL GEÇEN HANI

Türk vatandaşları başka ülkelere gitmek için vize işkencesine tabii tutulurken, Türkiye, vize konusunda yabancılara karşı son derece esnek uygulamalar ortaya koyuyor. Türkiye'nin vize uyguladığı ülke vatandaşları, dış temsilciliklerimizden vize alabilecekleri gibi sınır kapılarından bandrol alarak da Türkiye'ye giriş yapabiliyor.


ATO BAŞKANI AYGÜN

ATO Başkanı Sinan Aygün, Türkiye'nin üyesi bulunduğu Gümrük Birliği'ne dahil ülkeler başka olmak üzere çok sayıda ülkenin vize şartlarının, Türk işadamlarına karşı işkenceye dönüştüğünü belirterek, şunları söyledi:

"Avrupa Birliği Türkiye'deki en ufak bir konuya müdahalede bulunarak haktan hukuktan bahsediyor. Ancak konu Türk işadamının Ankara Anlaşması, Katma Protokol ve Ortaklık Konseyi'nden doğan haklarını kullanmalarına gelince, şahin

kesiliyor. Türk vatandaşlarına ve işadamlarına uygulanan vize prosedürü insan haklarına aykırı" dedi.

1995 yılında Gümrük Birliği anlaşması imzalandığını hatırlatan Aygün, haksız uygulamanın bu anlaşmanın imzalanmasından sonra da devam ettiğini kaydetti. Aygün, "Türkiye 10 yıldır Gümrük Birliği üyesi, malların serbest dolaşımı var. İşadamları mallarını satmak için dolaşamadıktan sonra malların serbest dolaşımı ancak Türkiye'nin ithalatını patlatır" diye konuştu.


Elçiliklerin vize vermek için işadamlarından istedikleri belgeleri de eleştiren Aygün, sözlerini şöyle sürdürdü:"Türkiye'de mal beyanını açıklamanın yasalara aykırı olduğu tartışılırken, iş adamlarımız ticaret yapmak istedikleri ülkelere mecburi mal beyanında

bulunuyorlar. Hasan'a mahremiyet olan, Hans'a aleniyete dönüşüyor. Vize işkencesi daha en baştan yurtdışına ticaret amaçlı ziyaret için caydırıcı etki yapıyor. Diğer taraftan da AB üyesi ülkelerin işadamları ellerini kollarını sallayarak Türkiye'ye girip çıkabiliyor, istedikleri gibi mal satabiliyorlar. Şartlar böyleyken rekabetten söz etmek de mümkün olmuyor. Türk vatandaşlarına yönelik bu haksız

uygulamaya bir an önce son verilmesi için tüm mercileri üzerlerine düşeni yapmaya çağırıyorum."


Türkiye'ye Vize Uygulayan Bazı Ülkelerin İstedikleri Belgeler

- Vize Başvuru Formu

- Pasaport (Geçerlilik süresi en az 6 ay)

- Vesikalık fotoğraf (Elçiliklerin anlaşmalı olduğu fotoğraf stüdyolarında çekilmiş

olacak. Yüz çehresi, alın, kulak, boyun açık alınacak.)

-Dilekçe

-Gidilecek ülkeden bir şirketin göndereceği davetiyenin aslı

-Davetiye gönderen yabancı şirketin ticaret sicil kaydı belgesi

-Yurtdışı sağlık sigortası (en az 30.000 Euro tedavi tazminatlı)

-Ticaret Sicil Gazetesi Fotokopisi

-Oda Sicil Kayıt Sureti Aslı

-Faaliyet Belgesi Aslı

-Vergi Levhası Fotokopisi

-Mükellef Belgesi (Vergi Dairesinden tasdikli)

-Noterden Onaylı İmza Sirküleri

-Bağ-Kur'dan döküm aslı

-SSK'ya giriş bildirgesi fotokopisi

-AT/11 Belgesi

-Ortaklık Teyit Belgesi

-Banka Hesap Cüzdanı Fotokopisi

-Kredi kartı ekstresi

-Tapu Fotokopisi

-Son 3 ayın banka dökümleri

-Son 3 ayın maaş bordroları

-4 aylık SSK prim bordrosu

-İşverenin seyahatle ilgili yazısı

-Otel rezervasyonu (Parasının ödenmesi şartı)

-Gidiş-dönüş tarihleri atılmış uçak, tren veya otobüs rezervasyonu

-Vize talep eden kişinin şahsi müracaatı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious