'Vize ve taşıma belgesi' esnaf için sorun

'Vize ve taşıma belgesi' esnaf için sorun  .12207
  • Giriş : 29.02.2008 / 10:16:00

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, vize kısıtlamaları ve taşıma belgesi kotalarının nakliyeci esnafı için önemli sorun olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Palandöken, yazılı açıklamasında, tüccarın, sanayicinin ve esnafın Avrupa'ya mal satmak, ticari temaslarda bulunmak üzere, girişini vize uygulamalarıyla sınırlandıran AB'nin bu defa, kamyonların girişine de kota koyduğunu belirterek, ''İhracatçıya vize koy, nakliyecinin aracına kota koy, ondan sonra da ticaret serbestisinden bahset. Böyle Gümrük Birliği olur mu?'' görüşünü dile getirdi.

AB üyesi ülkeler tarafından nakliyecilere tahsis edilen taşıma (Geçiş) belgesi kotalarının kısıtlı olması nedeniyle, özellikle AB ülkelerine yönelik ihracatın Türkiye'nin genel ihracat düzeyindeki yükselişin gerisinde kaldığına işaret eden Palandöken, açıklamasında şöyle devam etti:

''Son 4 yılda, Türkiye'nin ihracatı yüzde 138'lik ve ihracatımızın yüzde 50'sinden fazlasını oluşturan AB ülkelerine yönelik ihracatımız yüzde 146'lık bir artış kaydederken, buna karşılık AB Taşıma Belgesi kotalarında sadece yüzde 36'lık bir artış sağlanabilmiştir.

Taşıma kotalarına getirilen kısıtlamalar, taşıma sürelerini uzatırken taşıma maliyetlerini de artırmaktadır. Bu sınırlamalar nedeniyle ülkemizin yıllık ortalama 5 milyar dolar değerinde ihracat kaybı söz konusudur.

1996 yılında Türkiye ile AB arasında tesis edilen Gümrük Birliği uygulamalarının böylesi tarife dışı engellerle sınırlandırılması hukuki ve etik değildir.''

Palandöken, hükümetten, nakliyeci esnafının ve nakliye sektörünün son derece önemli bu vize ve kota sorunlarının çözümü için AB nezdinde gerekli girişimlerde bulunmasını beklediklerini de ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious