Vladimir Putin muhalefeti bastırmakla suçlanıyor

  • Giriş : 28.07.2007 / 18:28:00

Rusya'da muhalif bir kadın gazetecinin siyasi faaliyetlerinden ötürü zorla akıl hastanesine kapatıldığı ileri sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Putin muhalifi Kasparov'un Birleşik Vatandaş Cephesi hareketinin Murmansk kenti şubesinin Başkanı Elena Vassilieva, Larissa Arap adlı muhalif gazetecinin 6 Temmuzda Murmansk'da, sürücü ehliyeti için gerekli tıbbi muayeneden geçmek için bir klinikte beklerken zorla gözaltına alındığını açıkladı.

Vassilieva, doktorun koridorda beklemesini söylediği Arap'ın aniden bir ambülansla gelen polis memurlarınca gözaltına alınarak, zorla götürüldüğünü kaydetti.
Bir süre bir klinikte tutulan Arap'ın geçen Perşembe kente 150 km uzaklıktaki bir akıl hastanesine götürüldüğünü belirten muhalif Vassilieva, "Onun hasta olduğunu düşünmüyoruz, hiçbir zaman kendisini kaybetmezdi. Bu Stalin usulü baskılar dönemine dönüş anlamına geliyor" diye konuştu.

Larrisa Arap kısa süre önce akıl hastanelerinde çocuklara yönelik kötü muameleden ve Birleşik Vatandaş Cephesi'nin Hazirandaki bir gösterisinden bahseden bir makale yazmıştı.
Eski Dünya Satranç Şampiyonu Kasparov'un kurduğu Cephe, Martta yapılacak devlet başkanlığı seçimleri öncesinde Putin aleyhinde kampanya yürütüyor.

BBC

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious