Vladimir Putin Nazi gençliğini andıran bir oluşum kurdu

  • Giriş : 26.07.2007 / 16:07:00

Vladimir Putin iktidarını pekiştirmek için Nazi gençliğini andıran bir oluşum kurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iktidarını güçlendirmek için gençleri kullanmaya karar verdi. Ülkenin dört bir yanından topladığı 14-25 yaş arası genç Ruslar’ı “güçlü ve bağımsız Rusya” idealini korumaları için yetiştiriyor, sonra da iş vaatleriyle kendi adına çalıştırıyor. Rusça’da “bizim” anlamına gelen ve açılımı “Genç Demokratik Antifaşist Hareket” olan Nashi ordusunda yetişen gençlerin sayısı onbinleri buldu.

Dünya Nashi ordusunun gelişimini endişeyle izlerken gençlere her geçen gün yenileri katılıyor. Putin’in gizemli sağ kolu Vladislav Surkov tarafından kurulan Nashi örgütünün mensupları, “aynı ideallere sahip büyük bir aile” olmak için her yaz 2 hafta ücretsiz kampa gidiyor. Gençler her sabah kalkıp koşuya çıkıyor, egzersiz yapıyor.

Gün boyu konferans dinliyorlar

Her gün 3 ayrı konferansa katılıyorlar. Konferans başlıkları “Rusya’nın gücü”, “Rusya’yı yıkmak isteyenler” ya da “Rusya tekrar dünya lideri olacak” gibi konular oluyor. Toplantılara katılmak mecburi... Herkesin bileğinde manyetik bileklikler var. Bunları kapıda okutup içeri giriyorlar. Üç kez konferansa gelmeyenler herkesin içinde aşağılanıp kamptan atılıyor. Evlerine dönmelerine de yardımcı olunmuyor. Ayrıca herkesin Nashi sembolü olan kırmızı tişörtler giymesi şart koşuluyor.

Kampta gençlerin düşüncelerini değiştirmeye yönelik tek girişim konferanslar değil. Mesela gölde yüzmek isteyen gençler “Çifte standartlar koridorundan” geçmek zorunda... Burada Batı’nın Rusya ile ilgili yaptığı eleştirilere karşılık, Batı Avrupa’da yaşanan daha kötü olaylara örnekler veriliyor. Duvarlardaki posterlerde ise uzun menzilli füze resimlerinin altında “Bağımsız Rusya” yazıyor.

The Times gazetesi kampla ilgili “Gençlerin neden gönüllü olup buraya geldiklerini hemen görebiliyorsunuz. Kampa katılanların çoğu fakir... Ama Nashi grubunun bir mensubu olarak çalışmaya başladıklarında bakanlıklarda ve Gazprom gibi dev şirketlerde iş sahibi olma şansı yakalıyorlar” diyor.

Estonya elçisini bile dövdüler

Nashi ordusu içinde birbiriyle tanışıp evlilik kararı alan gençler de yaz kampında evleniyor. Nashi’deki yaz kampı bittiğinde gençler Rusya’nın hangi bölgesinde çalışmak istediklerini seçiyorlar. Seçtikleri bölgelere topluca gidip ordunun içinde görev yapıyorlar. The Times’a konuşan bir genç kız “Böylece orduyu da etkileyebiliyoruz” diyor. Nashi’nin ana hedefi Ukrayna ve Gürcistan’da yapılan Batı destekli devrimlerin Rusya’da meydana gelmesini engellemek.

Bu yüzden geçen yıl Moskova’da 10 bin kişiye bedava telefon dağıtarak devrimden şüphelenirlerse kendilerini aramalarını söylediler. Nashi Sovyet döneminden kalma bir heykeli kaldıran Estonya büyükelçisini de tartaklamıştı.

Hepsi silah kullanmayı öğreniyor

Nashi kampındaki kız ve erkek öğrencilerin tamamına askeri eğitim de veriliyor. Kamptan mezun olduklarında ordunun içinde çalışacakları için silah kullanmayı mutlaka öğreniyorlar. Gençlere “Rusya’yı savunurken her türlü yönteme ihtiyaç duyabilirsiniz” uyarıları yapılıyor.

Putin’in asıl hedefi ABD ve İngiltere

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Nashi’yi Ukrayna ve Gürcistan’da yaşanan Batı destekli devrimlerden korunmak için kurdu. Nashi’lere dağıtılan 10 bin sim kartıyla devrim belirtilerinin haber verilmesini istemesi de bu kaygısını en açık şekilde yansıtıyor. Putin içeride kendini böyle garantiye alırken dış polikitada da son dönemlerin en sert açıklamalarını yaparak özellikle ABD ve İngiltere’yi hedef alıyor.

Almanya’da yaptığı bir konuşmada ABD’nin hegamonya kurmasına izin vermeyeceğini söyleyen Putin füze kalkanı projesi nedeniyle ABD ile ikinci bir soğuk savaş tehdidini bile göze aldı. Londra’da öldürülen eski KGB ajanı Aleksandr Litvinenko’nun davasıyla ilgili de İngiltere ile gerilim yaşıyor. Litvinenko’nun katil zanlısı Andrei Lugoyov’u teslim etmemekte kararlı olduğunu belirten Putin, dün İngiltere’ye Nashi kampında çattı:

“İngilizler kendilerini hâlâ koloni döneminde zannediyor! Tanrı’ya şükür hiç İngiltere kolonisi olmadık. Lond-ra’da devletimize karşı ağır suçlar işlemiş 30 kişi yaşıyor. Yıllardır bunların iadesini istiyoruz, umurlarında bile olmuyor. Bizden anayasamızı değiştirmemizi isteyeceklerine beyinlerini değiştirsinler.”

Muhaliflerin resimleri hayat kadını kılığında

Vladimir Putin’in muhalif seslere hiç tahammülü yok. Bu yüzden kendisine karşı gelen gazeteleri kapattırıyor, muhalifleri ise ya sınır dışı ediliyor ya da tutuklanıyor. Kampta ise Berezovsky gibi muhaliflerinin hayat kadını kılığında resimleri asılı...

Hitler de gençlik ordusu kurmuştu

Nashi hareketi İkinci Dünya Savaşı ve Yahudi katliamının mimarı Adolf Hitler’in 1933 yılında iktidara gelmeden hemen önce kurduğu gençlik ordusuna benzetiliyor. Adı Hitler Gençliği olan gruba 12- 24 yaş arası gençler alınıyordu. Kamplarda Nazi propagandası öğretiliyor ve bağımsız Almanya için savaşmaları öğütleniyordu. 1938’de bu gençlerin sayısı 730 bine kadar çıkmıştı. Sovyet Rusya lideri Stalin de Komsomol adında benzer bir gençlik kolu kurmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious