Vladimir Putin'den Bush'a 'Türkiye' önerisi

Vladimir Putin'den Bush'a 'Türkiye' önerisi.10075
  • Giriş : 09.06.2007 / 14:05:00

Füze savunma sistemi konusunda Rusya lideri Vladimir Putin'den öneriler gelmeye devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD ile Rusya arasında gerginliğe yol açan füze savunma sistemi konusunda Rusya lideri Vladimir Putin'den öneriler gelmeye devam ediyor. Rus lider son olarak füze savunma sisteminin Türkiye ya da Irak'a yerleştirilebileceğini söyledi.
Dün Almanya'daki G-8 zirvesinde ABD başkanı George W. Bush ile görüşen Putin, Doğu Avrupa'ya yerleştirilmesi planlanan ABD füze savunma sisteminin, Rusya'nın kontrolünde bulunan Azerbaycan'daki tesislerine yerleştirilmesini önermişti.
Rusya lideri Almanya’daki G-8 zirvesinde dün farklı bir diplomatik atak yaparak "Madem amacınız Avrupa'yı korumak, Azerbaycan'daki radar üssünü kullanın ve bizimle işbirliği yapın" demişti.
Bush ise görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, açık ve yapıcı bir görüşme yaptıklarını söylemekle yetinmişti.
ABD'nin füze savunma sistemlerini Rusya'nın sınırlarına yakın yerlerde konuşlandırılmasına gerek olmadığını ifade eden Putin bugün de, "ABD, Türkiye ya da Irak'ta da füze savunma sistemleri konuşlandırabilir. Aksi takdirde neden o kadar savaş yaptı ki" şeklinde konuştu.

"İran'ın Avrupa'ya saldırma niyeti yok"
Amerikalıların, Doğu Avrupa'da kurulmak istenen füze savunma sistemlerinin Rusya'ya yönelik olmadığını söylediklerini hatırlatan Putin, "Ancak hiç olmayan bir tehdide karşı füze savunma alanı oluşturuyorlar. İran'ın füze geliştirmeye ya da Avrupa'ya saldırmak gibi bir niyeti yok" dedi.
Doğu Avrupa'da kurulmak istenen füze savunma sistemlerinin mevcut dengeyi bozacağını ve Rusya'yı karşı önlemler almaya zorladığını ifade eden Putin, bunun da gerginlik yarattığını, bu nedenle ABD'ye böyle bir teklif getirdiklerini, bunun kabul edilmesi durumunda ne uzayda, ne de Doğu Avrupa ülkelerinde sistemlerin kurulmasına gerek kalmayacağını kaydetti.

"Müzakereler sonuçlanmadan adım atılmayacak"
İran'ın füze geliştirmesi durumunda bundan haberdar olacaklarını ve ilk füze denemesinden sonra silahların geliştirilmesi için en az 5 yıl daha geçmesi gerektiğini ifade eden Putin, Amerikan tarafıyla müzakereler sonuçlanmadan Doğu Avrupa'da füze savunma sistemleri kurulmaması konusunda görüş birliğine vardıklarını sözlerine ekledi.

ABD: "Varolan planlarımızı sürdüreceğiz"
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, füze kalkanıyla ilgili önerilerine yanıt veren ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza, Rice, ülkesinin, varolan planlarını sürdüreceğini belirtti.
Azerbaycan'daki Gabala üssünü Rusya ve ABD'nin birlikte kullanabilecekleri önerisini değerlendiren Rice, bu önerinin incelenebileceğini ancak bunun, ülkesinin Polonya ve Çek Cumhuriyeti ile ilgili planlarını etkilemeyeceğini kaydetti.
Rice, "Gelen bir füzenin nasıl engelleneceği, bir geometri ve coğrafya sorunudur. Füze savunmasında Azerbaycan'ın konumunun bir öneminin olup olmadığı, inceleme isteyen bir durumdur"diye konuştu.

Moskova'nın tutumu yumuşadı mı?
Rice, konuyu Polonya ve Çek Çumhuriyeti ile görüşmeyi, ve NATO içinde ele almayı sürdüreceklerini vurguladı.
Rice, "Sorunla ilgili en iyisi neyse onu yapacağız. Bu gerçek bir güvenlik sorunu, göstermelik değil" diye konuştu.
Putin'in son önerileri, Moskova'nın tutumunda yine de bir yumuşama olarak kabul edildi. Rusya daha önce, ABD'nin füze kalkanı projesine tamamen karşı çıkıyordu. Moskova yeni önerileriyle, bu projeye karşı çıkmak yerine, değiştirilmesini tercih etmiş oldu.
Rice, bir soru üzerine, Moskova'nın böyle bir tutum değişikliğine gitmiş olmasının memnuniyet verici olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious