Vodafone, Telsim'i devraldı

  • Giriş : 25.05.2006 / 00:00:00

Vodafone, Telsim'in mal varlığını devir alma sürecini bugün itibariyle resmi olarak tamamladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, Telsim'in satışından 4 milyar 550 milyon dolarlık bedelin TMSF'nin banka hesaplarına girdiğini bildirdi. TMSF Başkanı Ertürk, Telsim'de son iki yılda yaşanan gelişmelere ilişkin düzenlediği basın toplantısında, dün itibariyle Telekomünikasyon Kurumu ile Telsim'i alan Vodafone arasında imtiyaz sözleşmesi imzalandığını belirterek, 4 milyar 550 milyon dolarlık satış bedelinin TMSF'nin banka hesaplarına girdiğini bildirdi.

TMSF Başkanı Ertürk, düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularınıda cevapladı. Geçtiğimiz yıl Motorola'ya 500 milyon dolar ön ödeme yaptıklarına dikkat çeken Ertürk, bir gazetecinin, "Türkiye'nin cari açığından nasıl 3 milyar 800 milyon dolar düşürüyorsunuz. Bunun hesaplamasını nasıl yaptınız?" sorusuna, "Geçen sene Motorolaya yaptığımız 500 milyon doları çıkarıyoruz. Orada 410 milyon dolar daha Motorola'nın borcu vardı. O ödemeyi yapacağız. 340 milyon dolar da Nokia'ya ya bir ödeme yapıyoruz. Motorola ve Nokia ödemelerinin toplamı 750 milyon dolar olacak. 4 milyar 550 milyon dolarlık satış bedelinden bu tutarın çıkarılması sonucu 3 milyar 800 milyar dolar kalacak. Hesaplamamız bu şekilde." diye cevapladı.

Alınan paranın nereye aktarılacağı ve nasıl kullanılacağı sorusunada Ertürk, "Daha önce satış bedelinin bankalar kanunundan doğan dağıtım modeli vardı. Bu dağıtım modelinde TMSF öncelikli alacaklı pozisyonundaydı, ancak daha sonra yapılan bir değişiklikle vergi gelirleri öncelikli duruma geldi. Burada, Telsim satış gelirlerinden yapılacak olan dağıtımda, önemli ölçüde vergi geliri olarak ödeme gerçekleştirilecek. Yani Hazine'ye değil Maliye Bakanlığı'na kaynak aktaracağız. Burada TMSF açısından şöyle bir durum ortaya çıkıyor. TMSF borçludan olan alacağının daha azını tahsil etmiş durumda olacak ama o şirketlerin ve grubun vergi borçları daha büyük ölçüde ödenmiş olacak. Kamu hesapları açısından bazı teknik ayrıntılar dışında çok fazla bir değişiklik olmuyor, ancak TMSF alacaklı olarak kalmaya devam ediyor." şeklinde cevapladı.

Ertürk, Vodafone yöneticilerinin önemli ölçüde kadroyu koruyacaklarını söylediklerini belirtirken, tüm çalışanların sözleşmeleriyle birlikte devredildiğini vurguladı.

TMSF Başkan Yardımcısı Ferruh Tunç da, tüm hukuki işlemlerin dün itibariyle bittiğini belirterek, "fiili devir teslim de, gece yarısı itibariyle tamamlanmıştır. Şu anda eski Telsim, Vodafone tarafından yönetilmektedir."

Öte yandan Vodafone'dan yapılan açıklamada, "Dünyanın önde gelen mobil telekomünikasyon grubu Vodafone'un, Telsim'in mal varlığını devir alma süreci bugün itibariyle resmi olarak tamamlanmıştır. Devir teslim töreni, ilgili tarafların katılımı ile 1 Haziran 2006, Perşembe günü gerçekleşecektir" denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious