Vodafone bir sorunla karşı karşıya!

Vodafone bir sorunla karşı karşıya!.7137
  • Giriş : 10.07.2008 / 22:48:00

İngiliz GSM devi Vodafone müdahale edilemez bir sorunla karşı karşıya.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Uzan Grubu'nun borçları nedeniyle Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından el konulan Telsim’i 2005 yılında devralan İngiliz GSM devi Vodafone, 3 yıldır kendisinden kaynaklanmayan ve müdahale edilemez bir sorunla karşı karşıya bulunuyor. Devir sonrası Telsim ismini ve logosunu değiştiren Vodafone, geçmişte satılan sim kartlar üzerindeki ‘TR Telsim’ yazısını uzaktan silemiyor. Vodafone yetkilileri, bu durumu ‘müdahale edilemez bir sorun’ olarak nitelendiriyor.

SORUN TELEFONLARDA

Sorunun Telsim döneminde alınmış hatları kapsadığını ifade eden yetkiler, şu açıklamayı yapıyor. "Vodafone hatlı cep telefonlarının tümüne baz istasyonları tarafından "Vodafone" sinyali gönderiliyor. Ancak bazı telefonlarda kullanıcıların ayarlarında değişiklik yapması gerekirken bazı modeller ise ilk aldıkları sinyali kabul ediyor ve mesaj güncellemesi yapmıyor. Kısacası, ilgili sorun sinyal gönderen baz istasyonundan değil, kullanılan telefondan kaynaklanıyor." Marka bilinirliliğini artırmak için milyonlarca doları bulan reklam ve tanıtım harcaması yapan Vodafon’un bu teknik sorundan kurtulması ise müşterilerine bağlı. Bu kapsamda kullanıcılarıın, telefonlarının ayarlarını değiştirmesi ya da telefonlarını yüksek bir model ile değiştirmesi gerekiyor.

DEĞİŞİM SÜRECİ İYİ YÖNETİLDİ

Bu arada, satın alma sonrası marka değişim sürecini iyi yöneten şirket, kendi kurumsal kimliğini çok kısa sürede Türk halkına kabul ettirerek büyük bir başarıya imza attı. Buna rağmen telefonunun ekranından TR TELSİM logosunu gören milyonlarca kullanıcının hala Telsim adını kullanmaya devam ettiği belirtiliyor. İletişim uzmanları ise bu durumun şirketin kurumsal kimliğine zarar vermeyeceğini belirtiyor. Vodafone’nın marka bilinirliliğini ön plana çıkaran reklamlara daha fazla ağırlık vermesi gerektiği ifade ediliyor. Kasım’dan sonra başlaması öngörülen numara taşınabilirliğinin de tanıtım ve değişim anlamında şirketin işini kolaylaştıracağı vurgulanıyor.

DÜNYANIN EN BÜYÜK ŞİRKETLERİ ARASINDA

Uluslararası arenada devler arasında yer alan Vodafone'un dünya genelinde 161 milyon abonesi bulunuyor. Vodafone Türkiye’nin ise 2007 yılında gelirleri yüzde 61.4 büyüyerek 2.2 milyar dolar ciroya ulaştı. Abone sayısı da son açıklanan rakamlara göre 16 milyon 935 bin oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*