Vodafone cep'ten 2.6 milyar dolar yedi

Vodafone cep'ten 2.6 milyar dolar yedi.7137
  • Giriş : 12.11.2008 / 09:05:00

Yılın ilk yarısındaki yüzde 35’lik kár kaybı yaşayan Vodafone, bunun nedenlerinden birinin de Türkiye’deki operasyonları olduğunu açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'deki 2.6 milyar dolarlık değer kaybının grubun gelirlerini etkilediği belirtildi. Türkiye'ye ilişkin hesapları tutmayan İngiliz GSM devinin, ilk 6 aylık kárı 3.3 milyar dolara düştü.

İNGİLİZ cep telefonu operatörü Vodafone, Türkiye'deki operasyonundaki büyük değer kaybı nedeniyle finansal yarı yılında net kárının yüzde 35 düştüğünü açıkladı. Şirketin yılın ilk altı ayında vergi sonrası kárı, geçen yılın aynı dönemine göre 2.14 milyar sterline (3.35 milyar dolar) geriledi. Vodafone, grubun yıllık gelir beklentisini azalttığını ve 2011 yılına kadar her yıl 1 milyar sterlinlik (1.57 milyar dolar) tasarruf planladığını da açıkladı.

Türkiye'de değer kaybı

Son yıllarda Afrika ve Asya'daki gelişmekte olan pazarlara genişleyen Vodafone'un gelişmekte olan piyasalardaki geliri yüzde 25.7 oranında artarak, 4.5 milyar (7.1 milyar dolar) sterline çıktı. Ancak Telsim'i 2006 yılında 4.55 milyar dolara satın alan Vodafone, Türkiye'deki işinde 1.7 milyar sternlik (2 milyar 670 milyon dolar) değer kaybı yaşadı. Şirketin yeni CEO'su Vittoria Colao, grubun Türkiye'de altyapı geliştirmede ve sağlam dağıtım platformu kurmada yavaş kaldığını söylerken, "Türkiye'de kárlılık artışımız, umduğumuzdan daha uzun sürdü" dedi.

Gelirde artış

Grubun geliri, geçen yılın aynı dönemine göre bu yılın ilk altı ayında yüzde 17 artarak 19.9 milyar sterline (31.2 milyar dolar) çıktı. Bu artışta ise döviz kurlarındaki çıkış etkili oldu. Bununla beraber Vodafone, yılın geneli için gelir hedefini azaltarak, 39 milyar sterline (61.2 milyar dolar) indirdi. Gelir açısından dünyanın en büyük cep telefonu operatörü olan Vodafone, daha önceden 2008 yılı sonu için 40.7 milyar sterlinlik hedef açıklamıştı.

Koşullar zorladı

Vittoria Colao, şu değerlendirmeyi yaptı: "İlk yıl sonuçları, zayıf makro ekonomik ortama ve zor işletme koşullarına karşın sağlıklı bir performans gösteriyor. İşletme koşullarının, rekabetçilik, regülasyon baskıları ve belli piyasalardaki ekonomik koşullar nedeniyle meydan okuyucu olmaya devam etmesi bekleniyor."

Türkiye'deki geliri 629 milyon sterlin

VODAFONE Türkiye'nin 2008 yılındaki geliri de 30 Eylül'de, 629 milyon sterlin (987.5 milyon dolar) oldu. Bu rakam geçen yılın aynı döneminde 558 milyon sterlindi. Aynı dönemlerde faiz vergi amortisman öncesi kár ise (FAVÖK) 102 milyon sterlinden, 123 milyon sterline yükseldi. Faaliyet kárı ise 18 milyon (28.3 milyon dolar) sterlinden, 1 milyon (1.57 milyon dolar) sterline geriledi.

Abone sayısı düştü

Operatörün abone sayısı, 30 Eylül'de sona eren bilanço döneminde bir önceki çeyrekteki 17 milyon 409 bine göre, 46 bin ve yüzde 0.3 azalarak 17 milyon 363 bine geriledi. Vodafone Türkiye, 30 Eylül'de sona eren üç aylık dönemde abone başına ortalama aylık gelirini ise, faturalı abonelerde 28.6 YTL, ön ödemelilerde 12.3 YTL, bileşik bazda 14.2 YTL olarak açıkladı. Bu rakamlar bir önceki çeyrekte sırasıyla 27.3 YTL, 11.8 YTL ve 13.6 YTL olmuştu.

Nakit pozisyonu düzeldi

Açıklamada, "Sabit döviz kuruyla, hizmetler geliri rakamı yüzde 0.5 artarak 607 milyon sterlin oldu. Yarı yıllık dönemde sonlandırma ücretindeki indirimler gelirlerimizin büyümesini 6.4 puan etkiledi" denildi. Vodafone Türkiye'nin nakit pozisyonu ise bir yıl önce 30 Eylül'deki, eksi 73 milyon sterlinden bu yılın aynı döneminde artı 72 milyon sterline döndü.

Karalama kampanyasını iyi yönetti Vodafone Türkiye'ye CEO seçildi

ABONE sayısı bakımından Türkiye'nin ikinci büyük cep telefonu olan Vodafone'dan, dün bir de sürpriz bir transfer haberi geldi. Vodafone Türkiye'nin CEO'luğuna, Danone Türkiye'nin Genel Müdürü Serpil Timuray atandı. Halen Danone Türkiye Genel Müdürü olarak görev yapan Serpil Timuray, 1 Ocak 2009 tarihinde Vodafone Grubu Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi Direktörü ve Vodafone Türkiye CEO'su Ian Gray'den görevi devralacak. Timuray, GSM sektöründe ilk kadın üst düzey yönetici unvanına sahip olacak. 40 yaşındaki Serpil Timuray'ın Vodafone'un CEO'su olarak seçilmesinde, özellikle Danone'nin geçen iki yıl içinde e-posta zincirleri aracılığıyla başlatılan karalama kampanyasındaki başarılı çalışması etken olduğu belirtiliyor.

Yeni enerji getirecek

Ian Gray, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Vodafone olarak hızlı tüketim sektöründe engin deneyim sahibi, Türkiye pazarı ve tüketici beklentileri konusunda uzman bir liderin Vodafone'a katılıyor olmasından son derece memnunuz. Bundan böyle, Vodafone Grubu'nun global deneyiminin Türkiye'de uygulanmasında ve Türkiye'nin en iyi mobil operatörü olma yolunda bize Serpil Timuray liderlik edecek. Timuray'ın, marka yönetimi ve pazar liderliği konularındaki deneyimlerinin de Vodafone Türkiye'ye yeni bir bakış açısı ve yeni bir enerji getireceğine yürekten inanıyoruz."

Danone Genel Müdürü Serpil Timuray, Üsküdar Amerikan Lisesi'nin ardından, Amerika North Carolina Asheville High School ve Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü'nden mezun oldu. 22 yaşında iş hayatına atılan Serpil Timuray, Procter & Gamble pazarlama departmanında deterjandan kozmetiğe, saç bakımından kağıda her kategoride çeşitli pozisyonlarda görev aldı. 1999'da DanoneSA bünyesine Pazarlama Direktörü olarak katıldı. Daha sonra Satış ve Pazarlama Direktörlüğünü birlikte yürüttü. Serpil Timuray haziran 2002'de ise Genel Müdürlük görevine getirildiğinde 8 aylık hamileydi.


Hürriyet

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*