Vodafone'a telefon dinleme cezası

  • Giriş : 14.12.2006 / 00:00:00

Yunanistan'da geçen yıl Başbakan Karamanlis ile birlikte 100 kişinin cep telefonlarının dinlenmesi olayına adı karışan Vodafone'a 75 milyon avro ceza kesildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yunanistan'da, geçen yıl şubat ayında, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis ve üst düzey yetkililerin aralarında bulunduğu yaklaşık 100 kişinin cep telefonlarının dinlenmesi olayına adı karışan GSM operatörü Vodafone'a, 76 milyon Avro para cezası verildiği bildirildi.

Atina Haber Ajansı (ANA), Haberleşme Gizliliğini Koruma Kurulu (ADAE) tarafından, aylar süren araştırmalar sonucunda bugün alınan karar çerçevesinde, Vodafone'a söz konusu para cezasının verildiğini duyurdu.

ADAE'nin Vodafone'a verdiği 76 milyon Avro cezanın 15 milyon Avro'sunun, araştırma ve soruşturmayı zorlaştırdığı ve ADAE'ye gelişmeler için bilgi vermediği gerekçesiyle, geri kalan kısmının ise dinlenen telefon başına belirlenen miktar üzerinden verildiği kaydedildi.

Bu arada Yunan basın-yayın organları, Vodafone yetkililerinin, ADAE'nin verdiği para cezası için yargıya başvuracaklarını açıkladıklarını duyurdular.

Telekulak krizi, başbakan Kostas Karamanlis ve üst düzey yetkililerin aralarında bulunduğu yaklaşık 100 kişinin cep telefonlarının dinlendiğini ortaya koyması bakımından Atina'yı karıştırmıştı.

“Ülkenin siyasal bir depremle sallandığını” yazan ve olaya “Vodofongate” adını yakıştıran Yunan basını, 2004 Atina Olimpiyatları öncesinden 10 Mart 2005'e dek “devletin zirvesinin” dinlendiğini yazmıştı. Yaklaşık 100 telefonun dinlenmesinde kullanılan 14-16 telefonun hizmet aldıkları antenlerin, Atina'nın merkezinde konumlandıklarını belirten Yunan basını, cep telefonu operatörü Vodafone'un izleme faaliyetini farkedince, bu faaliyete olanak sağlayan yönlendirme mekanizmasını durdurduğunu ve böylece sisteme yerleştirilen korsan programın silindiğini, bu işlemin izlemeyi gerçekleştiren telefonlara ulaşılamaması sonucunu doğurduğunu kaydetmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious