Vodafone'da 260 kişi işten çıkarıldı

Vodafone'da 260 kişi işten çıkarıldı.7137
  • Giriş : 05.03.2009 / 17:49:00

Serpil Timuray'ın göreve gelmesinin ardından yeniden yapılanma içine giren Vodafone, 260 kişiyi işten çıkardı. Şirket 280 pozisyonun kapatıldığını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Global mobil telekom şirketi Vodafone'un, geçen yılın son çeyreğinde gelirlerinde yüzde 14.5 gerileme yaşayan Türkiye birimi, yürütülmekte olan reorganizasyon çalışmaları kapsamında Türkiye genelinde 260 kişinin işten çıkarıldığını açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamada, "Güçlü yatırımlarla devam ettiğimiz 2009 yılı Vodafone Türkiye için yeni bir döneme işaret ediyor. Türkiye GSM sektöründe iddialı ve kalıcı bir oyuncu olarak, kullanıcılarımıza en iyi, en kaliteli hizmeti sunmak için verimliliğe, kaynaklarımızı doğru kullanmaya ve uzmanlık alanlarımıza yoğunlaşmaya odaklanıyoruz" denildi ve şunlar eklendi: "Sürdürülebilir başarının, varlığımızı yüksek performanslı bir organizasyon yapısı ve en etkin insan kaynağıyla devam ettirmekten geçtiği bilinciyle, organizasyon yapımızda gerekli değişiklikleri hayata geçiriyor, her kademede verimliliği artırıcı adımlar atıyoruz."

Vodafone Türkiye'nin CEO'su Serpil Timuray, bu hafta içinde yaptığı açıklamada bu yıl mağaza sayısını 900'e yükseltmeyi ve 500 kişilik ek istihdam sağlamayı planladıklarını söylemişti. Şirket bu yıl ayrıca Türkiye'de 1.3 milyar liralık yatırım planlıyor.

Vodafone Türkiye verilerine göre, şirketin 2008'in son çeyreğinde abone sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre 643,000 azalarak 16.72 milyona gerilemişti. Türkiye'de 9 Kasım'da yürürlüğe giren mobil numara taşınabilirliği sisteminden net bazda en çok abone kazanan Avea olurken, en çok kaybeden ise Vodafone oldu.

Sektör verilerine göre, mobil telekom sektöründe Turkcell'in pazar payı 2008 sonunda, bir önceki yıl sonuna göre yarım puan gerileyerek yüzde 56, Vodafone'un payı yaklaşık 1 puan gerileyerek yüzde 25.5 ve Avea'nın payı ise yaklaşık 2 puan artarak yüzde 18.5 oldu.

Vodafone'da Telsim döneminden bu yana devam eden organizasyon yapısının değiştirilmesi ve daha etkin bir organizasyon yapısına ulaşılması için başlatılan operasyon kapsamında geniş kapsamlı bir işten çıkarma yapılacağı uzun süreden beri konuşuluyordu. Bu konuda adım dün atıldı ve şirket genelinde 280 pozisyon kapatılırken, 260 çalışanın işine son verildi.

Vodafone Türkiye'den yapılan yazılı açıklamada, Vodafone Türkiye'nin, 2009'da birçok alanda yeniden yapılanma çalışmalarına odaklanıldığını, İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray'ın önderliğinde uygulanacak yeni stratejiyle sektördeki pozisyonunun güçlendirileceğini duyurduğu bildirildi.

Organizasyonun yeniden yapılanma süreci kapsamında Vodafone Türkiye'den ayrılan çalışan sayısına dair sözü edilen rakamların gerçekleri yansıtmadığının belirtildiği açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

''Güçlü yatırımlarla devam ettiğimiz 2009 yılı, Vodafone Türkiye için yeni bir döneme işaret ediyor. Türkiye GSM sektöründe iddialı ve kalıcı bir oyuncu olarak, kullanıcılarımıza en iyi, en kaliteli hizmeti sunmak için verimliliğe, kaynaklarımızı doğru kullanmaya ve uzmanlık alanlarımıza yoğunlaşmaya odaklanıyoruz. Sürdürülebilir başarının, varlığımızı yüksek performanslı bir organizasyon yapısı ve en etkin insan kaynağıyla devam ettirmekten geçtiği bilinciyle, organizasyon yapımızda gerekli değişiklikleri hayata geçiriyor, her kademede verimliliği artırıcı adımlar atıyoruz.

Müşteri ihtiyaçlarını karşılamak üzere yalın ve hızlı hareket eden bir organizasyon yapısına geçiş için yürütülen reorganizasyon çalışmalarımız çerçevesinde bazı pozisyonlarımızı kapatıyoruz. Yollarımızı ayırdığımız çalışanlarımıza tüm yasal haklarının yanı sıra, kendi alanlarında değerli arkadaşlarımızın niteliklerine uygun işi kısa zamanda bulabilmeleri için şirket olarak kendilerine profesyonel kariyer destek hizmeti (outplacement) sunuyoruz. Gerek kendi nitelikleri gerekse bu destekle en uygun işi en kısa zamanda bulabileceklerine yürekten inanıyor, şimdiye kadar yaptıkları katkılar için kendilerine teşekkür ediyoruz.''

TMSF tarafından el konulan Telsim'in sahibi Cem Uzan, olaydan sonra Vodafone'a acil bir çağrı yaptı.

"VODAFONE GİDECEK, TELSİM GELECEK"

Cem Uzan yaptığı açıklamada, Vodafone yönetiminin hiçkimseyi işten çıkarmaması çağrısında bulundu. Uzan, "Vodafone kimseyi işten atmasın. İşten çıkarmaları durdursun. Eğer Vodafone şirketi satmayı düşünürse hemen görüşmeye hazırım. Vodafone'u satın alarak, tekrar Telsim'e çevireceğiz."

Cem Uzan tarafından kurulan Telsim'e, Uzan'ın borçları nedeniyle TMSF tarafından el konulmuş ve şirket sonrasında 4 milyar dolara İngiliz GSM devi Vodafone'a satılmıştı. Ancak Vodafone, aradan geçen 4 yıla rağmen Türkiye pazarında beklediği başarıya ulaşamamıştı.

Satın alma sonrasında göreve getirilen eski CEO Atilla Vitai'nin görevden ayrılmasının ardından şirket uzun süre yeni bir CEO arayışına girmiş, sonrasında ise Danone Genel Müdürü Serpil Timuray İcra Kurulu Başkanı olarak göreve getirilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*