Vodafone'u kim satın almak istiyor?

Vodafone'u kim satın almak istiyor?.10479
  • Giriş : 06.07.2009 / 18:34:00

Vodafone Türkiye'nin yabancı taliplileri bir anda çoğaldı. Almanya, ülkemize gelmek isteyenler arasında ilk sırada yer alıyor. Son gelişmeler, bu haberde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Deutsche Telekom'un CEO'su René Obermann, T-Mobile UK'yi satmakla dünyadaki pazar payından feragat etmek istemiyor. Rene Obermann bu yüzden bir değiş tokuş işlemine sıcak bakıyor.

Obermann özellikle Vodafone Türkiye'ye kafayı takmış durumda. Bunun en büyük nedeni de geçen sene alınan Yunanistan OTE operatörünün Vodafone Türkiye ile tamamlanacağını düşünmesi.

Deutsche Telekom, İngiltere'de sahip olduğu T-Mobile UK operatörünü satmayı planlıyor. Ortakları Blackstone ve Alman hükümetinin baskılarından sıkılan Deutsche Telekom, farklı arayışların peşine girdi.

Telekom sektörünün uzmanlarına göre bunun nedeni; T-Mobile UK uzun yıllardır bekleneni veremiyordu.

T-Mobile UK'nin satılacağını duyan rakip operatörler şimdiden sıraya girmiş durumda. Vodafone, O2 ve Orange ( Fransız Telekom) bu satıştan ilgilendiklerini açıkça belirttiler.

Fakat bunun için kesenin ağzını açmaları gerekiyor. Çünkü T-Mobile UK, analistlere göre 3 ile 4 Milyar Euro arasında bir değere sahip.

Yine de şöyle bir gerçek var. Bu operatöre sahip olacak olan firmalar, İngiltere'de zirveye oynayacak. O2 İngiltere'de pazarın %27 sine hakim. Vodafone %25, Orange %22 ve Hutchison Whampoa %8lik bir pay'a sahip.

%15 pazar payına sahip olan T-Mobile bu yüzden çok önemli.

Türkiye'nin genç nüfusu bir çok yatırımcıyı buraya çekiyor.

Deutsche Telekom, elbette farklı tekliflere de açık. Orta ve Doğu Avrupa'da takas yolu ile alabileceği farklı operatörlerle de ilgileniyor.
Bunun dışında en az 3 milyar Euro'luk bir fiyat teklifi veren firmalara veya İngliz rakiplerle "Joint Venture" ortaklığına girmesine de sıcaklar.

SHIFTDELETE

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*