Volvo artık Çin'in

Volvo artık Çin'in.27980
  • Giriş : 05.02.2009 / 23:19:00

Güvenlik konusunda dünyanın en başarılı otomobil markalarından biri olan Volvo küresel mali kriz nedeniyle Çinli Geely'e satılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Amerikan Ford bünyesinde olan ve güvenlik konusunda dünyanın başarılı otomobil markası konumunda olan İsveçli Volvo Çinli oluyor.

Yetkililerden alınan bilgiye göre, küresel mali kriz nedeniyle 14.6 milyar dolar zarar eden Ford, Volvo'yu elden çıkararak yeniden yapılanma çalışmalarında önemli bir adım atmak istiyor.

Volvo, Çinli otomotiv üreticisi Geely'e satılırsa buna en çok Çinli üreticinin kurucusu Li Shufu sevinecek. Shufu, İsveçli markayı satın alarak denizaşırı ülkelerde gerçekleştirmek istediği ticaret hacmini genişletmiş olacak.

Asyalı otomobil uzmanı Tim Dunne," Li gözü pek bir girişimci. Otomotiv konusunda dünyada söz sahibi olmak istiyor. Kriz ortamında böyle bir alım yapmak istemesi, Li'nin korkusuz bir ticaret adamı olduğunu gösteriyor" dedi.

Ford ve Geely yetkilileri ise konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Bazı kaynaklar, Geely'nin bir yıl önce Volvo'yu satın almak için Ford'a başvurduğunu ancak Ford'un o dönemde buna sıcak bakmadığını ifade ediyor.

Diğer ABD'li otomotiv firmaları gibi zor durumda olan Ford'un ise yeni kaynak yaratma sıkıntısı nedeniyle satışı gerçekleştireceği konuşuluyor.

Ford, 1999 yılında Volvo'yu 6,4 milyar dolar karşılığında satın almıştı. Markanın Çinli üreticiye ne kadar mal olacağı ise henüz bilinmiyor.

JAGUAR DA HİNTLİ OLMUŞTU

ABD'li ve Avrupalı otomotiv üreticilerinin son bir kaç yıldır zor durumda olması, otomotiv konusunda dünyada söz sahibi olmak isteyen Doğu ülkelerinin işine geliyor. Son olarak İngilizlerin prestij simgesi olan Jaguar, Hintli otomobil üreticisi Tata'ya satılmıştı. Ford, Volvo'yu Geely'e satarsa, Tata gibi başka bir Doğulu üretici, batı menşeili bir markanın sahibi olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*