Volvo yorgun sürücüleri test edecek

Volvo yorgun sürücüleri test edecek.16469
  • Giriş : 23.04.2008 / 12:14:00

Sürücülerin yorgunluk ve dikkatsizliğe karşı uyarıldığı güvenlik sistemleri üzerinde çalışmalar yapan Volvo Kamyon, yorgun sürücü testini gerçek ortamda yapmak için gerekli olan izni İsveç hükümetinden aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Volvo Kamyon'dan yapılan açıklamaya göre, İsveç hükümeti, Volvo Kamyon'un yorgun sürücüler ile kara yollarında araç kullanarak gerçekleştirmek istediği testler için özel izin talebini onayladı.

Bu karar, Volvo Kamyon'un yorgun sürücüleri uyaran emniyet sistemi çalışmasını gerçek bir ortamda test edebilmesini sağlayacak.

Açıklamaya göre, Volvo Kamyon'un gerçeğe uygun şekilde kara yollarında test etmek istediği emniyet sistemi, sürücünün aracı kullanış şeklini izliyor. Sürücünün dikkati dağıldığında, aracın hareket şekli de değişerek sistem sürücüyü uyarıyor.

İki sürücüyle yapılacak

Test sürüşü, çift yönlü kara yollarının özel olarak seçilmiş kısımlarında ve her araçta iki sürücü ile yapılacak.

Test süresince, yorgun sürücünün yanında dinlenmiş, uyanık ve aracın kontrolünü hızla devir alabilecek bir sürücü ile kabinde test sürüşünün tamamını gözlemleyen bir test yöneticisi olacak.

Kamyon ayrıca diğer sürücüleri uyarmak için dönen uyarı ışıklarıyla donatılacak ve sürüş testi yapılmakta olduğunu belirten bir otomobil tarafından takip edilecek.

Volvo Kamyon Emniyet Direktörü Lars-Göran Löwenadler, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, normal trafik düzenlemelerinden muaf tutulmak için yaptıkları talebin, sürücüyü trafikte yorgunluk ve dikkatsizlik durumlarını fark edip uyaran teknik sistemler geliştirmelerinin bir parçası olduğunu belirterek, amaçlarının kamyonlarını bu güvenlik sistemleriyle donatmak olduğunu söyledi.

Sistemin son kontrol aşamasında olduğunu belirten Löwenadler, sürücüleri gerekli durumlarda ve doğru anda uyarabilmenin önemine dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious