Vücudunuz yalan söylemez

  • Giriş : 11.08.2007 / 04:47:00
  • Güncelleme : 10.08.2007 / 22:47:44

Diliniz sizin istediğinizi söyler ama beden dili gerçekleri ortaya döker. Kısacası beden dili sizi ele verir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Psikolojik tekniklerle insanların gerçek düşüncelerini okuyabilen Derren Brown, 'Bedenlerimiz değişmez bir şekilde, gerçekte nasıl hissettiğimiz hakkında ipuçları veriyor' diyor.

EL SAKLAMA
Birisiyle samimi olduğumuz zaman, ellerimizi görünür kılarız ve avuç içlerimiz yukarıya doğru döner. Ama yalan söylediğimiz zaman ellerimizi arkamıza veya ceplerimize saklama eğilimi gösteririz. Erkek arkadaşınızın sizden bir adım geride gitmesi, konuştuğu konudan rahatsız olduğu hakkında bir sinyal olabilir.

BURUN KAŞIMA
Burun kaşıma, beyaz yalanların klasik işaretidir. Yine de, sevgiliniz sizden gerçekleri saklarken, büyük bir olasılıkla gözlerine, kulaklarına, dudaklarına dokunuyor olabileceğini biliyor muydunuz? Erkekler gerçeği söylemediği zamanlarda elleriyle yüzlerine dokunuyorlar. Bu bedenlerinin, yalanlarına karşı koyuş biçimi.

YUTKUNMA
Bedenlerimizin yalanlarımıza bir diğer karşı koyuş biçimi ise boğazımızın işlevlerini yerine getirmesini kısıtlamak. Bu da konuşmayı zorlaştırır, yani eğer birisi yalan söylüyorsa sözcükleri dışarıya çıkarmak için sık sık yutkunur veya dudaklarını yalar.

GÖZ HAREKETLERİ
İşte yalanı gözlerden yakalama tekniği: Bu konuda yapmanız gereken ilk şey, sevgilinize cevabını bildiğiniz soruları sormak. Birlikte olduğunuz zaman yaptığınız bir şeyi sorun, örneğin 'Ne yemiştin' veya 'Nereye park etmiştik?' gibi. 'Cevabı düşünürken, gözlerinin nereye gittiğini izleyin. Karşınızdakinin konuşması bittikten sonra baktığı yerler, söylediklerinin doğru mu yalan mı olduğu konusunda ipuçları veriyor.

NEFES ALIP VERME
Yalan söyleyen birinin rahat nefes alamadığını sakın unutmayın. Baskı altında olduğu zaman, karnından nefes almayı bırakıp, göğsünden nefes alır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious