Vücuttaki benler tehlikeli mi?

Vücuttaki benler tehlikeli mi? .7873
  • Giriş : 01.08.2007 / 22:33:00
  • Güncelleme : 01.08.2007 / 23:04:10

İstanbul Cerrahi Hastanesi Dermatoloji Uzm.Dr. Günnur Özarslan vücuttaki benler hakkında bilgi verdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Benlerin tehlikeli olup olmadığını anlamak için öncelikle sayısına bakmak gerekir. Sayının çokluğu koyu renkteki benlerin varlığı ve renklerinde düzensizlik olanlar takip edilmelidir
Benler, melanosit adı verilen ve melanin pigmenti üreten hücrelerin oluşturduğu yapılardır. Bir kısmı doğuştan olabileceği gibi bir kısmı da sonradan ortaya çıkabilir.

SEBEBİ BİLİNMİYOR
Benlerin oluşum sebebi kesin olarak bilinmemekle beraber esas olarak kişinin kendi yapısı, tamamen kendi genlerindeki özelliklere bağlıdır. Bir kısmı doğumsal olabilen benlerin, sonradan ortaya çıkanlarda özellikle genetik yapıya ek olarak ultraviyolenin, yani güneşin etkisi çok büyüktür. Benlerin tehlikeli olup olmadığını anlamak için öncelikle sayısına bakmak gerekir. Sayının çokluğuyla koyu renkteki benlerin varlığı ve özellikle renklerinde düzensizlik olanlar takip edilmelidir. Örneğin bir benin içinde birden fazla renk varsa tehlikelidir. Ayrıca normalde oval ya da yuvarlak olan benlerin sınırları düzensiz, yani dantel gibi girintili çıkıntılıysa bu da risklidir. Bir ben kısa süre içerisinde büyümeye ya da hızla renk değiştirmeye başlarsa takip edilmelidir.

KANSER RİSKİ VAR MI?
Bunun yanında benlerin büyüklüğü de önemlidir. Benler yarım santimden itibaren risk taşımaya başlar. Bunun dışında hastanın diğer benlerinden daha farklı olduğunu düşündüğü, ani değişim gösteren, hızla büyüyen ya da yukarıda sayılanlara uysun ya da uymasın görünüşünden endişe duyduğu benleri de bir uzmana doktora göstermelidir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious