Vural: Başbakan toplumdan özür dilemeli

Vural: Başbakan toplumdan özür dilemeli.11589
  • Giriş : 13.03.2008 / 15:27:00

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, sendikaları "yalan söylemekle" suçlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın toplumdan özür dilemesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Vural, milli gelirin iktidarın söylediği gibi gerçekten artmışsa, çalışanlara, emeklilere pay verilmesi gerektiğini belirtti. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı ile birlikte Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası yasa tasarısı ile Başbakan Erdoğan'ın grup toplantısında söylediği "sendikalar yalan söylüyor" şeklindeki sözlerini eleştirdi. Haklarını korumak durumunda olan Sivil Toplum Örgütlerinin haksız iftiralara maruz kaldığını, bunun da vahim olduğunu belirten Vural, Başbakan Erdoğan'ı sivil toplum örgütlerine karşı hasmane tutum içinde olmakla suçladı. Vural, gelinen noktada kimin doğru kimin yalan söylediğinin ortaya çıktığını belirterek, "Başbakan toplumdan özür dilemelidir" dedi.

-"MİLLİ GELİR ARTTIYSA ÇALIŞANLARA PAY VERİLSİN"-

Oktay Vural, basın toplantısında, milli gelir konusunda da hükümeti eleştirdi. Milli gelirin arttığının söylendiğini ancak çalışanlara, emeklilere bu gelirden pay verilmediğini belirten Vural, "Hodri meydan, eğer gerçekten artmışsa hodri meydan, Başbakan milli gelirden çalışanlara, emeklilere hakkını versin, yoksa milli gelirin sanal olarak arttığı ortaya çıkar" dedi. Sosyal güvenlik yasasının IMF'nin isteklerine göre hazırlandığını ve sosyal tarafların görüşlerinin dikkate alınmadığını ifade eden Vural, Emek Platformu'na da destek verdi. Vural, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası yasa tasarısının iki hafta sonra Meclis genel kurulu gündemine geleceğini kaydederek MHP olarak muhalefet edeceklerini bildirdi. Komisyon aşamasında, verdikleri önergelerin hükümet tarafından dikkate alınmadığını belirten Vural, "nedense sayın Başbakan bölücülerin sesini alabildiğine açmak, fakir fukaranın sesini kısmak istiyor" diye konuştu.

-"ARTIRSAN NE OLUR ARTIRMASAN NE OLUR"-

Toplantıda, MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı da, Başbakan Erdoğan'ın grup konuşmasında, mevcut sosyal güvenlikle ilgili sorunların sorumlusu olarak 1969 yılı sonrasındaki sorumsuz kaygısız ve düşüncesiz popülist politikaları gösterdiğini ifade ederek, "Başbakan Erdoğan kendilerinin 5 yılı aşkın süredir iktidarda olduğunu unutmuş görünmektedir. Bahsettiği dönemde en uzun iktidar olanlardan biri kendileri olduğuna göre Başbakan bu sözleriyle 'sorumsuz, kaygısız, düşüncesiz' popülist siyasetin baş aktörünün kendisi olduğunu da kabul etmiştir" dedi. Erdoğan'ın, 'çalışanların, emeklilerin haklarında gerileme olmayacağını' söylediği ve 'yalan söylüyorlar' dediğini kaydeden Kalaycı, Erdoğan'ın konuyu çarpıttığını ve polemik yaptığını söyledi. Başbakan'ın 'emzirme, evlenme ve cenaze yardımlarını mevcut uygulamaya göre artırdıklarını" söylediğini de kaydeden Kalaycı, şunları söyledi: "Doğrudur. Her ne kadar kendilerinin çıkardığı 5510 sayılı kanuna göre önemli miktarda azaltmalarına rağmen, mevcut uygulamaya göre bir miktar artmaktadır. Ancak buradan Sayın Başbakana sormak istiyoruz. Bir insan, ömrü boyunca kaç defa evlenir, kaç defa doğum yapar ve kaç defa ölür? Tabii ki birkaç kez evlenebilir, doğum yapabilir ve bir defa ölür. Halbuki her ay maaş almaktadır. Getirdiğimiz düzenlemeye göre, hem bağlanacak aylıkları düşürüyorsunuz ve hem de emeklilik yaşını 65'e çıkararak aylık alabileceği süreyi kısıtlıyorsunuz. Yani bir anlamda her ay öldürüyorsunuz. O nedenle bu yardımları artırsan ne olur, artırmasan ne olur."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious