Vural Savaş AK Parti'nin ön savunmasını yeterli görmedi

Vural Savaş AK Parti'nin ön savunmasını yeterli görmedi.9671
  • Giriş : 03.05.2008 / 05:53:00
  • Güncelleme : 02.05.2008 / 23:41:41

Vural Savaş AKP'nin savunması için "savunma boş sözlerden ibaret" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

"GENEL BAŞKAN OLMADAN SÖYLEDİKLERİ DE BAĞLAR"

AKP’nin ön savunmasında yer alan görüşler, Vural Savaş tarafından yeterli bulunmadı. Daha önce Refah Partisi’nin kapatılması davasında iddianameyi hazırlayan Yargıtay Onursal Başsavcısı Vural Savaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM eski Başkanı Bülent Arınç’ın söylediklerinin Anayasa Mahkemesi tarafından değerlendireceğini kaydetti. Ön savunması değerlendiren Savaş, şunları söyledi: “Burada ayrıma dikkat etmek gerekiyor, elbette öncelikle AKP Genel Başkanı olduktan sonra yapılan açıklamaları dikkate alınacaktır. Ancak geçmişi silinecek mi? Ceza verirken bile geçmişe dönük sabıka kaydına bakılmaktadır. Bir kişinin geçmişte yaptıkları hedefini ortaya koymaktadır. Genel başkan olmadan söylediklerinin iddianamede değerlendirilmesinde yanlış bir şey yoktur.

LAF-I GÜZAF

Öte yandan Bülent Arınç TBMM Başkanı olarak seçildikten sonra parti ile alakası kesiliyor deniyor. Şu an da hangi parti de? Bunlar silinmiyor ki. Anayasa Mahkemesi bunları tek tek dikkate alınacaktır. Savunmadaki bu tür ifadeler lafügüzaftır.”

KRİTER ÖNEMSİZ

Savaş, AKP’nin ön savunmasının Venedik Kriterleri üzerine oturtulmasının çok önemli olmadığını söyledi. Venedik komisyonunun bir düşünce kuruluşu olduğunu dile getiren Savaş, “Venedik Komisyonu aldığı kararları 2000 yılında deklare etti. Ancak siyasi partiler yasalarında parti kapatma hükmü bulunan ülkeler bu hükümleri yasalarına koymadı” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious