Vural'dan Kılıçdaroğlu'na cevap

Vural'dan Kılıçdaroğlu'na cevap.9248
  • Giriş : 20.03.2009 / 16:08:00

İSKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural, İSKİ'nin masraflarının artmasına rağmen, su zammıyla ilgili herhangi bir çalışması olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Basın mensuplarının, Kılıçdaroğlu'nun ''İSKİ'nin abonelerinden 39 TL bakım bedeli'' aldığı iddiasını hatırlatması üzerine Vural, daha önce yaptıkları bir açıklama ile gerekli bilgileri verdiklerini hatırlattı.

Vural, ''Böyle bir yalan olamaz, biz bir devlet kurumuyuz. Bizim aldığımız paralar Türkiye Cumhuriyeti kanunlarının bize tanımış olduğu haklar doğrultusunda abonelerimizden aldığımız ücretlerdir'' dedi.

Daha önce CHP döneminde bakım ücreti adı altında alınan ücretlerin kendi dönemlerinde alınmadığını vurgulayan Vural, su bedelinin yüzde 65'ini, yani aylık ortalama 2.3 TL'ye denk gelen bedeli abonelerden aldıklarını, bunun da abonelerin 24 saat sularının akabilmesi için İSKİ'nin tamir, bakım bedeli olduğunu bildirdi.

Mevlüt Vural, su saatleri için bir ücret almanın söz konusu olmadığını belirterek, saatler ile ilgili ihaleyi alan firmanın arıza çıkması halinde bakımını kendilerinin yapacağına dair teminat verdiğini, bundan dolayı vatandaştan bir ücret alınmadığını kaydetti.

Vural, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ben Kılıçdaroğlu'na cevap verecek konumda değilim. Kurumumun yaptığı işlerle ilgili size bilgi verebilirim. Yok efendim biz sayaçları ihale etmişiz ayrıca bunun dışında vatandaştan 39 TL ücret alıyormuşuz... Böyle bir yalan olabilir mi? Öyle bir şey varsa gitsin, savcılar belli orada duruyorlar. Bu sahtekarlıktır, beni sahtekarlıkla suçluyor. Öyle bir şey olamaz. Biz her kararımızı, 2560 sayılı yasanın getirmiş olduğu ve İçişleri Bakanlığının yayınlamış olduğu olduğu kanun ve yönetmelikler çerçevesinde alırız.''

Bahsi geçen ''2.3 TL ücretin tam olarak ne için tahsil edildiğinin'' sorulması üzerine Vural, şunları kaydetti:

''Abonelere su götürürken bir arıza yaptığı zaman bunun karşılığında, İçişleri Bakanlığının yayınlamış olduğu kanunun çerçevesinde abonelerimizden almış olduğumuz ücrettir. O ücret de 39 TL değildir. Kullanım bedeli dahilinde almış olduğumuz ücretlerdir. Kılıçdaroğlu'nun söylediği gibi her aboneden 39 TL para alacak olsak, İSKİ'miz ihya olur. Ve yapacağımız yatırımların tamamını herhalde kısa bir zamanda bitirmiş oluruz. Ama vatandaşımızdan gelişi güzel para alma lüksümüz zaten yok. Sayıştay denetimine tabiyiz. Ne alırsak kanunlar çerçevesinde alıyoruz. İçişleri Bakanlığı kanun ve Büyükşehir Belediye Meclisinin çıkardığı yönetmeliklerle yapıyoruz.''

İstanbul'da yatırımları yapmak için su fiyatlarında artış talebinin belediye meclisine ilettiğini, ancak meclisin bunu kabul etmediğini anımsatan Vural, 2007 yılındaki ücretlendirmenin uygulandığını belirterek, ''Ama yapmış olduğumuz masraflar hızla artıyor. Buna rağmen bizim su zammıyla ilgili yaptığımız bir şey yok'' dedi.

Vural, ''Bu hizmetler bütçeden karşılanmıyor. Bizim aldığımız İstanbul'a verilen bütçenin yüzde 10'u kadar. Abonelerimizden aldığımız ücretlerle bu işi yapmaya çalışıyoruz'' diye konuştu.

-ÇAMURDAN ENERJİ ÜRETİMİ-

Mevlüt Vural, gazetecilere İSKİ'nin atık su ve içme suyu arıtma çalışmalarıyla ilgili de bilgi verdi.

Atık suların dönüşümü ile ilgili 2007 yılından itibaren hızlı bir şekilde çalıştıklarını ifade eden Vural, Paşaköy'de 100 bin metreküplük suyu geri dönüşümle, sulama ve sanayide kullanılmak üzere arıtan tesisin Nisan ayı sonundan itibaren işletmeye alınacağını bildirdi.

Vural, aynı şekilde Ataköy'deki tesisin de bu şekilde çalışacağını kaydederek, bu yıl Ekim ayında bu tesisi hizmete alacaklarını söyledi.

İstanbul'a günde 2 milyon metre küp su verildiğini dile getiren Vural, atık suların arıtılmasıyla ilgili şu bilgileri verdi:

''1980'lerde arıtılan ve denize verilen su miktarı yüzde 11 seviyelerindeyken, şu anda yüzde 90'lara çıkmış vaziyettedir. Gerek sanayide, gerek içme sularından çıkan suların arıtılıp deşarj edilmesi lazım. Bunların geri dönüşümüyle ilgili çalışmaların yapılması lazım. Bu konuda gerçekten büyük bir yatırım çalışmalarına girdik. Tuzla'da Paşaköy'de yapmış olduğumuz ikinci kademe arıtma tesislerinde, çıkan çamurları da geri dönüşümlü olarak enerjide kullanmak üzere tesis kurup, tesisi ürettiğimiz bu elektrikle işletme noktasına geleceğiz inşallah. Bu yılın sonunda bunlar gerçekleşecek ve Ataköy arıtma tesisinde de bu sistem olacak.''

-SU TASARRUFUNA DEVAM-

Barajlardaki doluluk oranının yükseldiğine dikkati çeken Mevlüt Vural, ''Barajlarımız doldu diye vatandaşlarımızın gelişi güzel su kullanmalarını istemiyoruz. İstanbul su fakiri değil, ama su zengini de değil. Barajlarımızın doluluğu yüzde 91'lerde, ama 800 milyon metreküp rezervlerimiz çok büyük değil. Dolayısıyla kuraklık olması halinde yine bu rezervlerin korkutan düzeylere gelebileceğini söyleyebiliriz. Bizler İstanbul halkının susuz kalmaması için yatırımlarımıza devam edeceğiz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*