Vurulmadan önce uyarmışlar!

  • Giriş : 26.07.2006 / 00:00:00

Lübnan'da görev yapan 4 barış gücü gözlemcisinin, vurulmadan önce İsrail Ordusu'nu 10 kez arayarak, top ateşinin durmasını istediği ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Birleşmiş Milletler tarafından gözlemcilerin ölümüyle ilgili olarak açılan soruşturmanın ilk sonuçlarına göre, bölgeyi 6 saat boyunca top ateşine tutan İsrail Ordusu, BM noktasını akıllı füze ile vurdu. BM tarafından verilen bilgiye göre, barış gücü gözlemcilerin İsrail tarafını her aramasında, ateşin duracağı sözü verildi ancak top ateşine devam edildi.

İsrail'in dünkü hava saldırısında, Avusturya, Kanada, Çin ve Finlandiya vatandaşı silahsız gözlemciler öldürülmüştü.

BM gözlemcilerinin öldürülmesi ile ilgili bir açıklama yapan Genel Sekreter Kofi Annan, gözlem noktalarının kasıtlı olarak hedef alınmasının kendisini şok ettiğini söylemişti. Olayın soruşturulması çağrısı yapan Annan, İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in daha önce kendisine Lübnan'da BM hedeflerine saldırılmayacağı yolunda güvence verdiğini ve sonrasında böyle bir saldırıyla karşılaştıklarını ifade etmişti.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert de Annan ile görüşerek BM gözlemcilerinin ölümünden duyduğu derin üzüntüyü dile getirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious