VW, yeni Audi'leri Belçika'da üretecek

VW, yeni Audi'leri Belçika'da üretecek.11530
  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Alman otomobil üreticisi Volkswagen'in (VW) Belçika'daki fabrikasından Golf marka otomobil üretimini durdurma kararının yankıları sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yan sanayi ile birlikte yaklaşık 14 binden fazla kişinin işsiz kalacağı hesaplanırken, halkın fabrika önünde barikat kurarak işe başlamayan VW işçilerine destekleri gün geçtikçe artıyor. Fabrika yönetiminin biran önce üretime başlamaları çağrısına karşın, Aralık ayı ortasına kadar greve gideceklerini duyuran işçilere moral desteği hafta sonu eş ve çocuklarından geldi.

Fabrika alanına gelerek yakınlarına destek vermen işçi yakınlarının yanı sıra Brüksel sokaklarını VW ambleminin üstünü siyah bantla kapatarak dolaşan çok sayıda VW marka otomobil sürücü de toplu isten çıkartılanların yanlarında olduklarını gösterdiler. Araçların önündeki VW ambleminin üzerine siyah bant çeken bir çok Brüksel'li otomobil sürücüsü, fabrika alanında bir araya geldikten sonra toplu olarak başkent sokaklarında tür attılar.

İnsanlardan da alkış alan bu sessiz eylem, VW fabrikasının toplu isten çıkartmasına karşı bir sessiz çoğunluğun bir tepkisi olduğu ifade edildi.

Öte yandan Brüksel'de çeşitli Avrupa ülkelerinin metal sendika temsilcileriyle bir araya gelen VW'in Avrupa sorumlusu Bernd Osterleoh, yılda 200 bin adet Golf üreten Brüksel'deki fabrikada grubun bünyesinde bulunan Audi marka otomobilin bir modelini buraya kaydırabileceklerini duyurdu.

Alman Der Spiegel dergisinde bu yönde çıkan haberin sorulması üzerine konuşan Alman yetkili, kısa vadede olmamak şartı ile Audi'nin A1 modelinin Belçika'da üretilebileceğini duyurdu. Osterloh "Bu yönde bir kararın alınabilmesi için giderlerin iyi hesaplanması gerekiyor. Örneğin Almanya'da aynı maaşa daha uzun süre çalışarak giderlerden yüzde 20 tasarruf elde ettik. Belçika'da saat ücreti 40 Euro, Almanya'da 43 Euro fakat eski Doğu Bloku ülkelerinde bir işçinin saat ücreti 8 Euro. Bu tabloya bakınca nasıl bir mücadele vermek durumunda kaldığımız daha iyi anlaşılır." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious