VW üretimden vazgeçmedi

VW üretimden vazgeçmedi .11530
  • Giriş : 01.10.2007 / 08:40:00

Türkiye’de Caddy modeli için üretim fırsatı arayan ancak planlarını erteleyen VW Grubu, üreteceği Minicargo’nun rakip modeli için yan sanayicilerle fizibilite yapmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk otomotiv sanayisi dünya liginde çok önemli bir rol oynamaya başladı. FIAT, Ford, Renault, Toyota, Hyundai gibi firmalar yaptıkları yüksek adetli üretimle Türkiye’nin kapasitesini bir milyonun üzerine taşıdılar. Yan sanayi ile birlikte ülkemizdeki üretim kalitesi, dünyanın en iyisi olarak gösteriliyor. Bu durumdan yararlanmak isteyen bir büyük dev ise Volkswagen Grubu. Türkiye’de 1994 yılından bu yana Doğuş Otomotiv ile birlikte distribütör olarak bulunan marka, ithal araç-yan sanayici (kablo üretimi yapan çok büyük önemli bir yatırımcı) kimliğinden ana üretici kimliğine kavuşmak arzusunda.

Doğuş Grubu’nun da ısrarı ile VW yetkilileri Türkiye’de Caddy üretimi için fizibilite çalışmaları yapmışlardı. Bu çalışmalar sonucu Türkiye, Orta Avrupa’daki tesislerin lojistik avantajı karşısındaki eksikliği dışında, tam not almıştı. Doğuş Otomotiv yetkilileri tarafından dile getirilen bu niyet, VW’nin iç sorunları nedeniyle hayata geçememişti. Sonuç olarak Caddy üretimi projesi, uzun bir süreliğine rafa kalkmıştı. Buna rağmen Doğuş Otomotiv’den gelen açıklamalarda üretim yapabilme umudunu sürdürdükleri, VW’nin hazır olduğu an, kendilerinin de hazır olacağı vurgusu yapılmaya devam etti.

Geçen zaman içinde Almanya’da yaşanan gelişmeler, VW’nin Türkiye’deki üretim ateşini yeniden yakmaya başladı. Zira, VW, FIAT ve PSA Grubu için Tofaş’ın ürettiği ve bu hafta içinde tüm dünyaya tanıtılacak Minicargo’nun karşısına bir rakip çıkartma planları yapıyor. Zira, en büyük rakiplerinin karşısında durabilecek bir modeli yok. Yıllık üretim rakamı olarak Caddy’nin (150 bin düzeyinde) altında olacak bu yeni model için VW yetkilileri de Türkiye’de fizibiliteye başlamış.

PARÇALARI SORDULAR

Potansiyel üretim amacıyla bazı firmalara listeler gönderen VW yetkilileri, söz konusu parçaların ülkemizde üretiminin yapılıp yapılamayacağını, yapılırsa ne kadarının yapılabileceğini sormuşlar. Üretime yönelik sorun olmasa da yeni yatırımın önündeki en büyük engel olan sendikalar halen aktif durumda. Konuştuğum yetkililer, VW Group bünyesindeki yönetimin ve stratejilerin yeniden yapılanma sürecinde, sendikaların yarattığı baskının azalacağını, grubun da daha ekonomik ülkelere yöneleceğini belirtiyor. Umutlar yeni yatırım olsa da söz konusu listelerin gönderilmesi bile, yan sanayiciler için yeni üretim ve ihracat anlamına geldiği için oldukça sevindirici bir gelişme.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious