VW'den Hindistan'a 530 milyon dolar yatırım

VW'den Hindistan'a 530 milyon dolar yatırım.11530
  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

Alman otomobil devi Volkswagen, Hindistan'a yapacağı otomobil fabrikası için 530 milyon dolarlık yatırım ayırdığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Aylardır süren araştırmalardan sonra Hindistan'a yapmayı planladığı fabrikanın yeri olarak Bombay yakınlarındaki Pune şehrini seçen Volkswagen, bugün masaya oturacak. Bombay ve Pune'nin de bağlı olduğu Maharashtra eyaletinin yöneticileri ile şirket yetkilileri bugün başkent Delhi'de anlaşmanın altına imza atacak.

Uzmanlar, Avrupa'nın en büyük ve Dünya'nın dördüncü büyük otomobil üreticisi olan Volkswagen'in, yapacağı fabrikanın yeri olarak Pune'yi seçmesinde Bombay'a yakın olmasının önemli rol oynadığı fikrinde birleşiyor. Hindistan'ın ekonomik başkenti olarak anılan ve iki büyük liman kentinden biri olan Bombay, Daimler Chrysler, Fiat, Skoda ve Renault firmalarına da ev sahipliği yapıyor. Ayrıca önümüzdeki üç yıl içinde bu fabrikalardan yarım milyondan fazla aracın piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz günlerde Maharashtra eyaletinin endüstriden sorumlu sekreteri Vinesh Jairath, eyalete yapılan yatırımlarla alakalı "Sadece geçtiğimiz sene eyaletimize 7.5 milyar dolar değerinde yatırım yapıldı. Bu yatırımlar bilişim, otomotiv, havacılık gibi sektörlerin de içinde bulunduğu bir çok alanda 34 projeyi kapsıyor." şeklinde konuştu.

Yaklaşık 150 dönümlük arazi üzerine kurulacak fabrikanın 2009'un ikinci yarısında üretime başlaması öngörülüyor. Volkswagen'in 2007 yılının ikinci yarısından itibaren grubun yan firması olan ve Hindistan'da bir fabrikası bulunan Skoda üzerinden üretime başlayacak. Volkswagen'in açacağı bu fabrika firmanın 45'inci fabrikası olurken Hindistan'da Alman devinin aracını üreten 19'uncu ülke olacak. VW firması günde ortalama 21 bin'in üzerinde araç üretiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious