Walesa komünist ajan mıydı?

Walesa komünist ajan mıydı?.14444
  • Giriş : 17.06.2008 / 13:47:00

Polonya'da komünist rejimin devrilmesiyle sonuçlanan sürecin baş aktörü sayılan "Dayanışma" sendikasının tarihi lideri ve eski Devlet Başkanı Lech Walesa'nın, komünist gizli polise muhbirlik yaptığı iddialarını destekleyen bir kitap yayınlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İki tarihçinin hazırladığı kitap, 23 Haziranda piyasaya çıkıyor. Bir gazetenin bugünkü sayısında kitaptan yaptığı alıntılar, Walesa hakkında yıllardır öne sürülen bu suçlamaları güçlendiriyor.

"Rzeczpospolita" gazetesinin verdiği kitap özetine göre, gizli polis teşkilatı (SB) belgeleri, Walesa'nın 1970 yılında, çalıştığı Gdansk limanında işçi faaliyetleri hakkında polise defalarca bilgi sızdırdığını gösteriyor.

Polonya'da haftalardır konuşulan bu iddia Walesa tarafından yalanlandı. Nobel Barış Ödülü sahibi 64 yaşındaki eski Devlet Başkanı, belgelerin "sahte" olduğunu söyledi.

SB ile işbirliği yaptığı yolundaki suçlamalardan 2000 yılında mahkemede aklanmış bulunan Walesa, rejim aleyhtarı bir işçi olarak gözaltına alındıktan sonra yapılan sorgulamaların birinde polise "bir kağıt" imzaladığını itiraf etti, ancak komünist polisle işbirliği yaptığı iddiasını "saçmalık" olarak nitelendirdi.
Devlet Başkanı Lech Kaczynski de, iki tarihçinin iddiasını destekleyerek polemiği alevlendirmiş bulunuyor. Kazcynski ile ikizi olan Başbakan Jaroslaw Kaczynski, "Dayanışma" yıllarında müttefiki oldukları Walesa ile, 1990'da devlet başkanı seçilmesinden sonra ters düşmüşlerdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious