Wall Street'e Türk bayrağı çekildi

Wall Street'e Türk bayrağı çekildi.22400
  • Giriş : 24.05.2008 / 08:26:00

27. Türk Günü Yürüyüşü'nden önce New York borsanın bulunduğu Wall Street'teki Bowling Green Park'ta Türk bayrağı, ABD bayrağıyla birlikte göndere çekildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) öncülüğünde New York'ta Bugün düzenlenecek olan 27. Türk Günü Yürüyüşü'nden önce bugün 8. Geleneksel Bayrak Çekme Töreni yapıldı.

Törene New York Başkonsolosu Mehmet Samsar, yardımcısı Başar Şen, TADF Başkanı Kaya Boztepe, Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Baki İlkin'in eşi Nur İlkin, askeri ataşe Kadir Dikmensoy, turizm ataşesi Hasan Zöngür ve yardımcısı Nihan Bekar, New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg'in yardımcılarından Nazli Pervazi, Bowling Green Parkı Derneği Başkanı Arthur Piccolo ve Brooklyn Belediyesi yetkilileri ile TADF yetkilileri, Silivri Belediye Başkanı Hüseyin Turan ve Türk-Amerikan toplumu üyeleri katıldı.

Törenini sunan TADF Başkan Danışmanı İbrahim Kurtuluş, Türkiye'nin laik ve demokratik bir ülke olduğunu ve Atatürk'ün 'yurtta barış, dünyada barış' ilkesine gönül verdiğini ifade etti. Türkiye'nin, Batılı değerlerle İslamiyet'in bir arada uyum içinde yaşadığı çağdaş bir ülke olduğunu belirten Kurtuluş, Türkiye'nin ABD ile terörizme karşı birlikte mücadele ettiğini söyledi. . Kurtuluş açıklamasında New York'un göbeğinde kendimizi güzelliğimi, renklerimizi Çanakkale'de kefensiz yatan atalarımızın emanetini Amerikalı dostlarımıza anlatıyoruz. Bir hafta boyunca bayrağımız burada dalgalanacak diye konuştu.

New York Başkonsolosu Mehmet Samsar, Türkiye ile ABD arasında uzun yıllardır süren güçlü bir dostluk olduğunu ifade etti. Bugünkü bayrak töreninin bunu gösterdiğini kaydeden Samsar, kendisinin de bu yolda elinden geleni yapacağını kaydetti. Amerikalı konuşmacılar Türkiye'nin bölgesinde çok önemli bir role sahip olduğunu ifade ettiler. Kurtuluş, konuşmaların ardından Amerikalı yetkililere, Andrew Mango'nun Atatürk kitabını ve Türk lalesi desenli çini tabaklar hediye etti. Konuşmaların ardından Türk bayrağı, Amerikan bayrağıyla birlikte göndere çekildi. Törenin sonunda Silivri Halk Oyunları Ekibi de folklör gösterisi yaptı.

Tören sonunda gazetecilere açıklamalarda bulunan New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg'in yardımcılarından Nazli Pervazi, böylesine bir gündü burada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious