"Washington 11 Eylül'ü kullandı"

  • Giriş : 16.04.2008 / 14:15:00

11 Eylül 2001'de ABD'nin New York kentinde düzenlenen saldırıları 'şüpheli' olarak nitelendiren İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ilginç açıklamalarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ahmedinejad, Washington'un bu saldırıyı kullanarak Afganistan ve Irak'ı işgal ettiğini vurguladı.

İran lideri, ülke turu kapsamında bu sabah geldiği Kum'da binlerce kişi tarafından heyecanla karşılandı. Yoğun ilgi nedeniyle konuşma yapacağı stadyuma güçlükle ilerleyen Ahmedinejad, ABD'nin 11 Eylül saldırılarını kullanarak Irak ve Afganistan'ı işgal ettiğini söyledi.

Mahmud Ahmedinejad "Birkaç yıl önce New York'ta şüpheli bir olay meydana geldi. Bir bina çöktü ve 3 bin kişinin öldüğünü söylediler, ama bu kişilerin isimlerini açıklamadılar" dedi.

Ahmedinejad, ABD'nin bu olayın etkisinden yararlanarak Afganistan ve Irak'ı işgal ettiğini vurguladı. İran lideri, işgal nedeniyle sadece Irak'ta 1 milyon kişinin öldüğünü hatırlattı. İran lideri, Afganistan'da da on binlerce sivilin katledildiğini vurguladı.

Dünyada 1 milyardan fazla insanın fakirlik içinde yaşadığına dikkat çeken Ahmedinejad, 20. yüzyıldaki çatışmalarda 100 milyon kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. İran lideri, 'kibirli güç'ün neden olduğu katliam ve fakirliğin sona ermesi için küresel adaletin sağlanması gerektiğini vurguladı.

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Kum eyaletinde 2 gün boyunca temaslarda bulunacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious