Washington ile Londra arasında kriz

Washington ile Londra arasında kriz .14793
  • Giriş : 26.12.2007 / 19:02:00

İngilizlerin Taliban yetkilileriyle görüşmesi Washington-Londra krizine neden oldu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İngiliz gizli servisi MI6'nın Taliban yetkilileri ile görüştüklerinin ortaya çıkması, Washington ile Londra arasında büyük bir krize yolaçtı.

İngiliz gazeteleri, Brown Hükümeti'nin 11 Eylül saldırılarına destek veren teröristlerle görüşülmesine yeşil ışık yakmasının Amerikalılarda büyük rahatsızlık yaşattığını yazıyor. Kabil Hükümeti de, biri İngiliz biri İrlandalı iki diplomatı sınırdışı etme kararı aldı.

İngiliz gizli servisi MI6 (emaysiks)´in Afganistan´da Taliban yetkilileri ile görüşmesi büyük krize sebeb İngiliz Daily Telegraph gazetesi, İngiltere'nin Afganistan'daki Taliban güçleriyle bir düzineye yakın görüşme yaptığını belirten bir haberi manşetten verdi.

İngiliz Gizli Servisi ajanlarının yaz ayları boyunca üst düzey Taliban yetkilileriyle görüşerek akıl hocalığı yaptığını duyuran gazete, bu görüşmelerin Başbakan Gordon Brown'ın "Bu insanlarla hiçbir müzakereye girmeyeceğiz" demesinden 15 gün sonra ortaya çıkarıldığını belirtiyor.

İngiltere´nin gölge savunma bakanı olarak tanınan Liam Fox ( liım faks) utanç verici iddiaların gerçek olması durumunda Gordon Brown´ın İngiliz halkına bir açıklama borçlu olacağını söyledi.

Gazete, İngilizlerin Taliban´la görüşmelerinin , Taliban´ın 11 Eylül saldırılarında payı olduğunu düşünen Amerikalıları oldukça rahatsız ettiğini de yazdı.

Öte yandan Afgan Hükümeti Taliban'la görüştüğü belirtilen biri AB diğeri de BM'de görevli iki diplomatı sınır dışı etme kararı aldı. Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'nin sözcüsü, bu diplomatların 'istenmeyen adam' ilan edildiklerini, birlikte çalıştıkları Afgan görevlilerin de tutuklandıklarını söyledi.

Diplomatlara ülkeyi terk etmeleri için 48 saat süre tanındı. Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, Pakistan Devlet Başkanı ile görüşmek için İslamabad'a gittiğinden, diplomatların sınırdışı edilmesinin kesin olduğu, görüşmeler sonrası ülkeye geri dönmelerine çalışılacağı belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious