Washington nükleer bombayla vurulursa böyle olacak

Washington nükleer bombayla vurulursa böyle olacak.18497
  • Giriş : 30.05.2008 / 11:32:00

El Kaide örgütüyle bağlantılı olduğu düşünülen İslami internet sitelerinin forum bölümlerinde, Washington'un nükleer bombayla vurulması ardından nasıl görüneceğine ilişkin bilgisayarda hazırlanan bu görüntü yayınlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

El İhlas ve el Hisbe adlı sitelerde yayınlanan görüntüde, başkent Washington'da teröristlerin patlattığı nükleer bir bombanın yaratacağı olası etkiler gösteriliyor.

Federal Soruşturma Bürosu FBI tarafından incelenen görüntülerin, El Kaide'nin propaganda kolu el Sahab tarafından yayınlanmadığı, bu nedenle gerçekçi bir tehdit olarak görülmediği açıklandı.

El Sahab'ın, örgüte kamuoyu desteği sağlamak amacıyla, her yıl yaklaşık 80 video görüntüsü yayınladığı belirtiliyor.

Örgütün bu hafta başında internette yayınlanan son açıklamasında, militanlara Batı'ya kitle imha silahlarıyla saldırı düzenlenmesi çağrısı yapıldığı kaydedilmişti.

ÖRGÜT, DÜNYA ÇAPINDA SAVUNMADA

Öte yandan Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (CIA) Başkanı Michael Hayden, El Kaide örgütünün Irak ve Suudi Arabistan'da yenilgiye uğradığını, bu nedenle dünyanın büyük kesiminde de savunmada olduğunu söyledi.

Hayden, Washington Post gazetesine verdiği demeçte, El Kaide ve ittifak kurduğu örgütlere karşı büyük kazanımlar elde ettiklerini, El Kaide'nin Irak'ta ve Suudi Arabistan'da hemen hemen stratejik bir yenilgiye uğradığını, küresel çapta da önemli gerileme kaydettiğini ifade etti.

Terörle mücadele alanında elde ettikleri başarının, El Kaide örgütünün lideri Usame Bin Ladin'in saklandığı düşünülen sorunlu bölge Afganistan-Pakistan sınırına da uzandığını söyleyen Hayden, Bin Ladin ve yardımcısı Eymen El Zevahiri'yi ele geçirmenin ya da öldürmenin öncelikleri olmayı sürdürdüğünü, ancak Amerikan askerlerinin resmi olarak operasyon düzenlemesinin yasak olduğu bölgede bu isimleri bulmanın zor olduğunu ifade etti.

Hayden'in El Kaide'ye karşı başarı yorumlarından yaklaşık bir yıl önce CIA'in, yeniden güç kazanan El Kaide'nin yeni tehditleri konusunda uyarıda bulunduğunu anımsatan gazete, Hayden'in, demecindeki iyimser değerlendirmelerin yanı sıra El Kaide'ye karşı kaydedilen ilerlemenin durabileceği ya da fazla rehavete kapılmayla bozulabileceği kaygısını da dile getirdiğini kaydetti.GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious