Washington Post gazetesi, Fatih Akın'a övgüler yağdırdı

Washington Post gazetesi, Fatih Akın'a övgüler yağdırdı.10513
  • Giriş : 29.04.2008 / 10:23:00
  • Güncelleme : 29.04.2008 / 12:33:10

Washington Post gazetesinden Fatih Akın ile filmi "Yaşamın Kıyısında ya bir sayfa "övgü" yağdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD’de bir kısa film çektiğini ve bir dönem orada çalışmak istediğini söyleyen ABD’nin başkenti Washington’da süren film festivaline katılaABD’nin başkenti Washington’da süren film festivaline katılan “Yaşamın Kıyısında” filmine bir sayfasını ayıran The Washington Post gazetesi, Ann Hornday imzalı yazıda Fatih Akın’a övgüler yağdırdı.

Yazar, “‘Yaşamın Kıyısında’, ‘Babil’in çaresizce olmak isteyip olamadığı film. Zengin, çarpıcı, farklı bir dokuya sahip” dedi. Yazıda, Fatih Akın için de “Dikkatle yazmış, görüntülemiş ve filmin temposunu keskince ayarlamış. Dahası Akın, rol ve oyuncu seçiminde ne kadar usta olduğunu bir kez daha gösteriyor” denildi. Ann Hornday, “‘Duvara Karşı’ ne kadar iyi bir başlangıçsa ‘Yaşamın Kıyısında’ da o kadar önemli bir zıplama” diye yazdı.

Çarpıcı bir dil...

Hornday, başrollerini Türk ve Alman aktörlerin paylaştığı filmin, Türk göçmenlerin hayatına dalarak karmaşık bir ilişkiler ağını ve gerginliklerini çarpıcı bir dille anlattığını vurguladı. Washington Post yazarı, “Akın’ın Hollywood’daki genç çağdaş sinemacılardan en büyük farkı, gerçek yetenek ve artistik yaratıcılığın hırs ve iddia ile birleşmesine sahip olması” ifadesini kullandı.
“Yaşamın Kıyısında”, 2 Mayıs’ta Washington Film Festivali’nde gösterilecek, 20 Haziran’da ise çok sayıda sinemada gösterime girerek.

Akın: ABD’de film çekmek istiyorum

“Yaşamın Kıyısında” adlı filmiyle 4 dalda Alman Film Ödülü “Lola”yı kazanan yönetmen Fatih Akın, ABD’de de film çekmek istediğini söyledi. Akın, Focus dergisinde yayımlanan röportajında, “Gelecekte ABD’de mi çalışacaksınız?” sorusuna karşılık “ABD’de daha yeni bir kısa film çektim. ABD’de ve Almanya’da film çekmek isterim. Almanya’da kalmak ve burada çalışmak isterim” dedi.
Alman Film Akademisi’nin üyesi olmadığı için kendisine 4 dalda ödül verilmesinin bir sürpriz olduğunu belirten Akın, bunun akademinin tarafsız ve iyi bir şekilde işlediğinin ispatı olduğunu ifade etti. Alman Film Ödülü’nü alan tüm filmlerin bugüne kadar ölümü konu aldıklarının hatırlatılması üzerine de Akın, “Ölüm çok ilginç ve üzerinde durmamız gereken bir konu” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious