Washington Post gazetesi: "ABD, Türkiye'ye yardım etti"

Washington Post gazetesi:
  • Giriş : 18.12.2007 / 23:10:00
  • Güncelleme : 18.12.2007 / 23:30:49

Washington Post gazetesi, ABD'nin, PKK'yı vurmada Türkiye'ye istihbarat yardımında bulunduğunu yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ann Scott Tyson ve Robin Wright imzalı, gazetenin birinci sayfasından verilen haberde ABD'nin, Türk ordusunun bu ay içinde, pazar günkü hava saldırısı da dahil olmak üzere, Irak'ın kuzeyinde terör örgütü PKK hedeflerini tespitte anında istihbarat sağladığını kaydetti.

Amerikan askeri personelinin, Ankara'da bir "istihbarat paylaşma merkezi" kurduğu belirtilen haberde, bu merkezin, bu dağlık bölge üzerinde uçan Amerikan savaş uçakları ve insansız casus uçaklarının elde ettiği görüntü ve istihbaratı Türkiye ile paylaştığı belirtildi.

Bir Amerikan askeri yetkilisiyse ABD'nin temel olarak Türklere, hedef koordinatlarına ilişkin bilgi verdiğini, bunun ardından da Türk ordusunun, bu istihbarata karşı harekete geçip geçmemeye karar verdiğini ve ABD'yi ne yapacağına ilişkin bilgilendirdiğini belirtti.

ABD'nin, yapılan saldırıları onaylayıp onaylamadığı konusunda açık bir yanıt vermeyen askeri yetkili, "onlar bize (biz, bu konuda bir şey yapmak istiyoruz) dedi, biz de (tamam, bu sizin kararınız) dedik" ifadesini kullandı.

Irak'taki bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani'nin, Türk hava akınını, "Irak egemenliğinin ihlali" olarak nitelediğini ve bölgesel yerel meclisin saldırıları kınadığını yazan gazete, ajans haberlerine göre dün de 150-300 Türk askerinden oluşan bir grubun sınırı geçip Dohuk'a girdiğini belirtti.

Washington Post ayrıca, "Türkiye ile işbirliği yapması ABD'yi, 2003 yılında Saddam Hüseyin hükümetine karşı Amerikan askerlerine topraklarını açmayı ve kuzey cephesi oluşturmayı reddeden bir ülkeye yardım etme konumuna yerleştiriyor. Aynı zamanda, liderlerinin, Irak'taki Amerikan askeri varlığını kuvvetle desteklediği Iraklı Kürt azınlıkla arasını açıyor" ifadesini kullandı.

Kuzey Irak'taki Kandil dağındaki üslerinden Türkiye'ye saldırılar düzenleyen PKK teröristlerinin, Amerikan siyaset üreticileri için zorlu bir ikilem yarattığı belirtilen haberde, Türkiye'nin, kuzey Irak'taki terör örgütü kamplarına karşı çok kapsamlı, geniş bir operasyon düzenlemekle tehdit ettiği, bununsa Irak savaşında yeni bir cephe açılmasına neden olarak, ihtiyaçlarının yüzde 70'ini Türkiye üzerinden kargoyla alan Irak'taki ABD ordusunun durumunu zora sokacağından endişe edildiği yazıldı.

ABD'nin sağladığı istihbaratın Türk ordusuna, 1 aralık tarihinde Irak'ın kuzeyine düzenlenen bir operasyonla terör örgütü PKK'ya "ciddi kayıp" vermesine yardım ettiği, ayrıca pazar günü düzenlenen hava saldırısında bu istihbaratın rol oynadığı ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious