Washington Post: "İran tehdidi El Kaide'nin yerini aldı"

Washington Post:
  • Giriş : 12.04.2008 / 16:20:00

ABD'de yayımlanan The Washington Post gazetesi, "İran'ın ABD'nin Irak'taki çıkarlarını tehdit bakımından El Kaide'nin yerini aldığını" yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazetede, adının açıklanmasını istemeyen Amerikalı üst düzey kaynaklara dayandırılan haberde, Irak'ın güneyindeki Basra'da kısa süre önce meydana gelen çatışmaların, ABD Başkanı George Bush yönetimini, "ABD'nin çıkarlarını tehdit bakımından İran'ın El Kaide'nin yerini aldığına" inandırdığı belirtildi.

Bu son değerlendirmenin bölgedeki Amerikan siyasetinin gözden geçirilmesi gereğini ortaya çıkardığı yolunda görüşler olduğu kaydedilen haberde, ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in İran'ın bölgedeki nüfuzuna ilişkin açıklamalarının kaynağında da bu görüşün yer aldığı ifade edildi.

Haberde, Irak'taki Amerikan kuvvetlerinin komutanı Orgeneral David Petraeus ile ABD'nin Irak Büyükelçisi Ryan Crocker'ın da Washington ziyaretinde El Kaide'den çok İran'dan söz ettikleri ifade edildi.

Amerikalı bir yetkilinin, "Irak'ta El Kaide'nin yapılanmasındaki bozulma ve gerilemeyle ortaya çıkan diğer engelleri daha net görüyoruz. İran tarafından silahlandırılan milisler şu anda iç düzene karşı başlıca tehdidi oluşturmaktadır" şeklindeki sözlerine de yer verilen haberde, Amerikan yönetiminin İran'ın niyet ve faaliyetlerini ve buna nasıl karşı gelineceğini yeniden değerlendirmekte olduğu belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious