Washington Post kitap ekini kapattı

Washington Post kitap ekini kapattı.27762
  • Giriş : 31.01.2009 / 10:26:00

The Washington Post yönetimi, ekonomik krizden sonra mali yük oluşturduğu gerekçesiyle, 36 yıldır yayınladığı kitap ekinin şubat ayından itibaren yayınlanmayacağını duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gazetenin Book World bölümü 60'lı yıllarda kurulmuş, 1973'te bağımsız bir ek olarak yayımlanmaya başlamıştı. Bir geleneğin sonunu ilan eden bu haber, sembolik bir anlam da taşıyor.

Bundan böyle Post okurları, pazar günleri kağıt kokusunu duyarak kitap eki okuma hazzını yaşayamayacak. Bir sonraki gazete okuru kuşağı, bu lezzetten habersiz büyüyecek.

Washington DC'deki (hatta Kuzey Virginia ve Maryland'deki) kitabevlerinin girişinde yer alan, üzerinde "Washington Post'un seçtikleri" yazan vitrinler kalkacak.

Haberin sembolik anlamıysa şu: Bütün dünyanın takip ettiği 'büyük medya'da kitap eklerine artık yer yok (Los Angeles Times, kitap ekini 2007'de kapatmıştı). Post'un 2001'de ölen yayın yönetmeni Katherine Graham, "Ne kadar zarar ederse etsin, kitap eki bir gazetenin prestijidir." demişti. Oysa bugün, aynı cümleyi söyleyebilmek o kadar kolay değil. ABD'de hâlâ ana gazeteden bağımsız yayımlanabilen The San Francisco Chronicle ve New York Times'ın kitap eklerinin ne kadar dayanacağını zaman gösterecek.

Artık sadece internette yayımlanacak

Post'un yayın editörü Marcus Brauchli, kitap tanıtımlarının gazetenin öteki hafta sonu eklerine kaydırılacağını söylüyor. Brauchli'ye göre kitap ekinin kapanması okurları "hayal kırıklığına uğratsa" da, ana gazetedeki ve çok okunan hafta sonu eklerindeki kitap tanıtımları daha işlevsel olabilir.

İyi tarafından bakılırsa, Book World internette aynı içerikle yayınını sürdürecek. Kitap ekinin Pulitzer ödüllü eleştirmenleri Jonathan Yardley ve Michael Dirda'nın yazıları hafta sonu eklerinde yer alacak. Washington Post yönetiminin bu kararını büyütmemek gerektiğini, bir kitap ekinin internetten yayımlanmasının daha gerçekçi ve işlevsel olduğunu düşünenler var.

Book World'ü bir sembol gibi görenler, kararı bir felaket ya da yenilgi gibi algılayanlar olduğu gibi... Nereden baktığınıza göre değişir. Kitap ve okur arasındaki ilişkiyi 'işlev'e indirgeyenlere asla anlatamazsınız: Semboller önemlidir. Belki de bu yüzden, Book World ile aynı gün ölen John Updike, çocukluğunun kitapçılarının ve kütüphanelerinin var olmadığı, kültürü değersizleştiren günümüz ortamında daha fazla yaşamayacak olmaktan memnun olduğunu söylemişti.

Google, milyon dolarlık anlaşmayla dünyada yayıncılığı kökten değiştirirken, 'kitap'ın geleceği iyice belirsizleşirken, sadece bir kitap ekinin kapanması belki de çok önemli değildir. Cesur Yeni Dünya'ya sadece bir adım daha yaklaşmışızdır, o kadar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*