Washington Post'tan flaş iddia!

  • Giriş : 26.01.2007 / 00:00:00

Irak'taki Amerikan askerlerine, burada saldırı hazırlığı içinde olduğu belirlenen İranlıları yakalama ve öldürme yetkisi verildiği iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerika'da yayınlanan Washington Post gazetesi, Washington'a ve terörle mücadele ekiplerine dayandırdığı bir haberinde bu yetkinin Irak'ta bulunan İran Devrim Muhafızlarını kapsadığını; fakat sivilleri ve diplomatları kapsamadığını belirtti. Gazete, Başkan George W. Bush'un bu yetkiyi 2006'nın dördüncü çeyreğinde verdiğini kaydetti.

Gazete, bu yetkiyi "Ortadoğu'da İran'ın etkisini azaltmaya ve nükleer programından vazgeçmeye zorlamaya yönelik yeni bir saldırı stratejisi" olarak niteledi. Gazeteye göre bir yıldan fazla bir süredir, Irak'taki Amerikan askerleri çok sayıda İranlıyı gizli bir şekilde ellerinde tutuyor. Özellikle son birkaç hafta içerisinde artan "yakalama ve serbest bırakma" olaylarıyla da İran'a gözdağı verilmeye çalışılıyor.

Gazeteye göre Amerikan askerleri, yakaladıkları İranlıları serbest bırakmadan önce bu kişilerin fotoğraflarını çekiyor, DNA ve retina örneklerinin yanı sıra parmak izlerini de alıyor.

2006 yılı ortasında üst düzey bir Amerikalının "daha çatışmacı olmalıyız" şeklindeki açıklaması hatırlatılan haberde gazeteye konuşan bir yetkilinin de "İranlılar için bedel yok. Onlar Irak'taki misyonumuza zarar veriyor ve biz savaşmayarak geri adım atıyoruz" dediği aktarılıyor.

Irak'ta son zamanlarda Amerikan askerlerini İranlıları yakaladıkları operasyonların sayısı artmıştı. Geçtiğimiz ay Bağdat'ta Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin davetlisi olarak Irak'ta bulunan İranlı iki diplomat önce Amerikan askerlerince tutuklanmış, ardından da serbest bırakılmıştı. 11 Ocak'ta ise Amerikan askerleri, Irak'ın kuzeyindeki Erbil kentinde İran konsolosluğu olduğu iddia edilen bir binaya baskın düzenlemiş ve 5 İranlıyı tutuklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious