Washington Times'tan AB'ye eleştiri

Washington Times'tan AB'ye eleştiri.10406
  • Giriş : 26.12.2006 / 00:00:00

Times Gazetesi, Türkiye ile üyelik müzakerelerinde 35 konu başlığından 8'inde görüşmeleri askıya alan AB'yi eleştirerek, birliğin, bu tutumuyla kendisine de zarar verdiğini yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gazetenin başyazısında AB'nin, bu adımıyla kendisini Türkiye'den uzaklaştırmaya yönelik olduğu izlenimini veren hareketlerine bir yenisini eklediği savunularak, Türkler'in, bu durumu kendilerine karşı çifte standart uygulandığı biçiminde algıladığına ve Türk kamuoyunda üyelik sürecine karşı eğilimler geliştiğine işaret edildi.

Washington Times, son gelişmeye neden olan Kıbrıs'a ilişkin sorunun karmaşık nitelik taşıdığını, ancak bunun, Türkiye'nin üyelik müzakerelerinde bir çıkmaza yol açmaması gerektiğini kaydetti. Gazete, Türkiye'nin son anda dile getirdiği 2 limanın 1 yıllığına Kıbrıslı Rumlar'a açılması önerisinin de değerinin bulunduğunu bildirdi.

Washington Times'in başyazısında, Türkiye'nin seçim yılına giriyor olmasının soruna yeni boyutlar eklediğine de dikkat çekildi. Başyazıda, ''Türkiye, iki kutup olan laik ve demokratik Avrupa ile demokratik olmayan bir Ortadoğu tarafından çekildiğini hissediyor. Avrupa, kapısını daha çok kapatıyor göründükçe Türkiye'nin Ortadoğu'yu kucaklaması olasılığı artıyor. Bu, Batı'nın yapılmasına izin vermemesi gereken stratejik bir hata olur'' denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious