Wexler: Türkler tanıtımda geç kaldı

  • Giriş : 03.02.2007 / 00:00:00

ABD Temsilciler Meclisi'nin Demokrat Parti üyesi Robert Wexler, Türkiye-ABD ilişkilerinin artık sadece stratejik değil ekonomik olarak gelişmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türk-Amerikan Dostluk Grubu Eşbaşkanı ve Dış İlişkiler Komisyonu Avrupa Alt Komite Başkanı olan Wexler, askerî ortaklığın değişen dünya düzeninde ülkeler arası dostluklarda tek başına yeterli olmayacağını savundu.

11 Eylül ile birlikte dünya ülkelerinin birbirleriyle olan ilişkilerinin de değiştiği tezini savunan Wexler sözlerini şöyle sürdürdü: "Artık sadece hükümetlerin dostlukları yeterli olmuyor. Halkların bire bir temasa geçmesi gerekiyor. Türk-Amerikan toplumları da bunu yapmalı. İki toplum arasında gelişecek olan iyi ilişkiler her iki kesimin de yararınadır."

Türk Kültür Merkezi'nde Türk toplumunun temsilcilerine bir konuşma yapan Wexler, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) girme çabalarının da desteklenmesi gerektiğini söyledi. Türkiye'nin Avrupa'nın bir parçası olduğu gerçeğinin kimse tarafından yadsınamayacağına vurgu yapan Wexler, "Birliğe üye bir Türkiye, Orta Doğu ve Dünya barışına daha fazla katkı sağlayacaktır" şeklinde konuştu. Türkiye'nin demokratik sistemi ile Orta Doğu ülkelerine örnek bir model olduğu gerçeğinin altını çizen Wexler, "Ancak bunun hem Amerika da hem de başka ülkelerde yeterince anlatılmadığına inanıyorum. Türkler, kendini tanıtmakta geç kaldı" dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) uygulanan haksız ekonomik ambargonun da kalkması gerektiğini savunan Wexler, AB'ni verdiği sözleri tutmaya davet etti. Wexler "Kıbrıs'ta adil bir çözüm ancak ekonomik ambargonun kalkması ile sağlanabilir" diye konuştu.

TÜRKLERDEN WEXLER'E 17 BİN DOLARKLIK SEÇİM BAĞIŞI

New York'ta bulunan Derviş Restorant'ta Türk Amerikan Ticaret Odası'nın organizasyonu ile bir araya gelen Türk işadamları Wexler için düzenlenen seçim bağışına katılarak 17 bin dolar bağışta bulundu. Toplantıya katılan Amerika'daki Türk toplumunun önemli isimleri Wexler'i önümüzdeki seçimlerde destekleme sözü verdi. Wexler, yardım bağışları için çaba gösterenlere tek tek teşekkür ederek, "Türk dostlarımla birlikte olmaktan gurur duyuyorum" dedi.

Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin gelişmesi için sonsuz çaba sarf edeceğini aktaran Wexler, Washington'un da bu birlikteliğin önemini anlaması için çalışacağını dile getirdi. Sözde Ermeni soykırımı iddialarının Amerikan Kongresi'nde daha iyi anlaşılması için bilgilendirme toplantısı düzenleyeceğini ifade eden Wexler, Türkleri haklı davalarında yalnız bırakmayacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious