Wilders, 'Fitne' için başbakanı suçladı

Wilders, 'Fitne' için başbakanı suçladı .11460
  • Giriş : 05.03.2008 / 16:31:00

İslam karşıtı görüşleriyle bilinen aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders, bir yandan Kur'an aleyhtarı filmiyle ilgili olarak yapılan tüm sağduyulu çıkışları duymazdan gelirken sorumluluktan da kurtulmanın yollarını arıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Wilders, son bir haftadır hem Hollanda hem de uluslararası gündemi meşgul eden Kur'an karşıtı Fitne adlı filmiyle ilgili olarak ilk kez detaylı bir şekilde konuştu. Wilders, film etrafında dönen tartışmaların sorumlusunun Başbakan Jan Peter Balkenende olduğunu söyledi.

Başbakan'ın gereksiz açıklamalarla olayı büyüttüğünü ve bu yolla filmden herkesin haberdar olduğunu dile getiren Wilders, ayrıca Başbakan Balkenende'nin takındığı tavrı da "korkakça" şeklinde değerlendirdi. Wilder, "Korku tohumları ekmeyin Balkenende. Bu yolla herkesi korkutuyorsunuz." dedi. "Film yayınlanırsa bu kimi olaylara yol açabilir" yönündeki açıklamasından dolayı da Başbakanı kınayan Wilders, "Hollanda'nın İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana gördüğü en zayıf Başbakan" dediği Balkenende'ye ayrıca, korkak ve iradeden yoksun suçlamasında da bulundu.

Başbakan'ın aynı zamanda düşünce özgürlüğünün karşısında ve Taliban'ın yanında yer aldığını da dile getiren Wilders, tüm karşı çıkışlara rağmen filmi yayınlamakta ısrarlı olduğunu bir kez daha yineledi.

Fitne adlı filmi yayınlayabilmek için şu anda bazı televizyon kanalları ile görüşme halinde olduğuna değinen Geert Wilders, bu çabalarında sonuç alamadığı takdirde, ay sonuna doğru düzenleyeceği bir basın toplantısıyla filmi internet yoluyla göstermeyi düşündüğünü söyledi. Wilders, ayrıca hazırladığı filmin kanunsal sınırlar içinde olduğu hatırlatmasında da bulundu.

Öte yandan Wilders'ın, her ihtimale karşı filmi yayınlayabilmek için hazırladığı internet sitesi de yayın yapmaya başladı. İnternet sitesinde Kur'an-ı Kerim resmi ve "Geert Wilders sunar, Fitne, yakında." şeklinde yazılar yer alıyor. İnternet sitesine ait bilgilere bakıldığında sitesinin Amerika Birleşik Devletlerinde kayıtlı olduğu görülmekte.

Wilders'ı, filmi yayınlama ısrarından bir türlü vazgeçiremeyen yetkililer ise, başka çözüm önerileri üzerinde kafa yormaya başladı. Terörle Mücadele Ulusal Koordinasyon Merkezi (NCTb) yetkilileri, bu çerçevede güvenlik gerekçesiyle filmi önceden görmek istediklerini Wilders'e bildirdi. İlk etapta bu öneriye soğuk bakan aşırı sağcı politikacı, müdahale edilmemesi ve yayın yasağı konulmaması koşuluyla NCTb'nin, yayından birgün önce filmi görmesine onay verebileceğini söyledi.

NCTb'nin ön izleme yapabilmesi için Adalet Bakanlığı'ndan "yayın yasağı konulmayacak" türünden bir garanti isteyen Wilders'e, bu türden bir ön garantinin verilmesinin mümkün olmadığı da kaydedildi. Uzmanlar bütün memurların kanuna aykırı gördükleri olayları yetkililere bildirmek zorunda olduklarına dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious