Wilson, ABD'de 'Türkiye'deki fırsatları'ı övdü

Wilson, ABD'de 'Türkiye'deki fırsatları'ı övdü.11191
  • Giriş : 13.04.2008 / 14:59:00

İstanbul, yarından başlayarak "Trade Winds Europe" Konferansına katılacak büyük bir ABD Ticaret heyetine evsahipliğini yapacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Konferans öncesi ABD Büyükelçisi Wilson, "Türkiye, son üç yılda 50 milyar dolara yakın rekor yabancı yatırım çekti. Bu yatırımlar, Türkiye'nin ABD ürünlerine olan talebine katkıda bulundu" dedi.

İstanbul, yarından başlayarak "Trade Winds Europe" Konferansına katılacak büyük bir ABD Ticaret heyetine evsahipliğini yapacak. Konferans öncesi Türk ekonomisini öven ABD Büyükelçisi Ross Wilson, "Türkiye, son üç yılda 50 milyar dolara yakın rekor yabancı yatırım çekti. Bu yatırımlar, Türkiye'nin ABD ürünlerine olan talebine katkıda bulundu" dedi.

14-16 Nisan günleri arasında İstanbul'u ziyaret edecek ABD Ticaret Heyeti, ABD ve Türk firmalarının ve iş kuruluşlarının desteği ile ABD Ticaret Müsteşarlığı tarafından düzenlenen "Trade Winds Europe" konferansına katılacak.

Türkiye'de ve Avrupa'da ticareti geliştirme konuları çeşitli yönlerden ele alınacağı üç günlük konferansın son gününde katılımcı Amerikan firmaları ile potansiyel Türk iş ortakları arasında karşılıklı görüşmeler de gerçekleşecek.

Konferans öncesi "Commercial News USA" dergisinde Amerikan şirketlerine yönelik bir yazısı yayınlanan ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson da, Türk ekonomisinin son 6 yılda hükümetçe başlatılan reformların katkısıyla "güçlü ve tutarlı" bir biçimde büyüdüğünü kaydetti. Wilson şunları söyledi:

"Türkiye'nin reforma bağlılığı ve siyasi istikrarı, son üç yılda 50 milyar dolara yakın rekor yabancı sermayeyi çekti. Bu yatırımlar, Türkiye'nin, sanayi geliştirmeyi sürdürmeye yardımcı olmak ve giderek artan, refah içindeki nüfusunun ihtiyaçlarını karşılamak için ABD'li ürünler, mallar, hizmetler ve iş ortaklarına olan talebine katkıda bulundu."

Ross Wilson, "Amerikalı vatandaşlar ve şirketlerin Türkiye'nin gelişmesinde oynadığı rolden gurur duyduğunu belirterek iki ülke arasındaki yakın ticari işbirliğinin üzerinde inşa edilecek birçok fırsat olacağından emin olduğunu da söyledi.

-KATILIMCI ŞİRKETLER

İstanbul'taki Konferansa katılacak olan çok sayıda Amerikan şirketleri arasında AeroSat Avionics, Airborne Systems, Motorola, Oracle ve Pharmaceutical Innovations gibi şirketler de bulunuyor.

Bu arada, AB, Balkanlar, Rusya ve Kafkaslardaki toplam 27 ülkede görevli ABD'li ticaret yetkilileri de konferansta yer alacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious