Wilson, Cheney'in ziyaretini değerlendirdi

Wilson, Cheney'in ziyaretini değerlendirdi.11191
  • Giriş : 25.03.2008 / 21:04:00

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'in Türkiye ziyaretini değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'in Ankara'daki temaslarında Türk yetkililere, hem merkezi Irak hükümeti yetkililerinin hem de Iraklı Kürt liderlerin terör örgütü PKK konusunu çözmek için birlikte çalışmayı istedikleri mesajını ilettiğini söyledi.

Yunanistan Milli Günü resepsiyonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ross Wilson, Dick Cheney'in Ankara temaslarında, PKK konusunda ABD'nin istihbarat paylaşımının sürmesi konusunun gündeme geldiğini bildirdi.

ABD'nin uzun zamandır Türkiye'nin Iraklı yetkililerle diyaloğunu desteklediğini kaydeden Wilson, bu diyaloğa ilişkin ayrıntıların ise görüşmelerde gündeme gelmediğini dile getirdi.

Wilson, Cheney'in, Ankara temaslarında Afganistan'a ilişkin izlenimlerini de dile getirdiğini, burada güvenlik alanında gördüğü gelişmeler hakkında Türk yetkililere bilgi verdiğini anlattı.

Wilson, Cheney'in ayrıca, ABD'nin Afganistan'da bulunan 25 bin askerine ek olarak ülkenin güneyindeki güvenliğin geliştirilmesi için 3 bin 300 asker daha göndermeye karar verdiğini söylediğini de vurgulayarak, görüşmelerde ABD tarafının Türkiye'nin Afganistan halkı için yaptıkları konusunda övgülerini dile getirdiğini ifade ederken, görüşmelerde Afganistan'ın teröristler için yeniden güvenli bir bölge durumuna gelmemesi konusunun ele alındığını vurguladı.

Görüşmelerde İran ile ilgili olarak ABD'nin kaygılarını ilettiğini, Türk tarafının da kendi görüşlerini dile getirdiğini vurgulayan Wilson, Türkiye'nin de nükleer silahlara sahip olmayan bir İran istemesinin de önemli olduğunu söyledi.

Wilson, bir gazetecinin ''görüşmelerde Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkilerin gündeme gelip gelmediğini'' sorması üzerine, Cheney'in, Suriye konusundaki endişelerini Türk tarafına ilettiğini, Türk liderlerin de bu konudaki stratejilerini anlattığını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious