Wilson: Irak'ta saati geri çeviremeyiz

Wilson: Irak'ta saati geri çeviremeyiz.14009
  • Giriş : 28.06.2007 / 14:55:00

ABD Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, Irak'ta yaşanan savaşla ilgili olarak, "Irak'la ilgili büyük hatalar yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, Irak'ta yaşanan savaşla ilgili olarak, "Irak'la ilgili büyük hatalar yapıldı. Şu anki çatışmalar da çok fazla. Irak'ta Türk ve Irak vatandaşlarının istediği istikrarı sağlayamadık ama saati geriye çeviremeyiz." dedi.

Irak'ın PKK'nın yatağı olduğunu belirten Wilson, Irak'ta başarı sağlayamamaları halinde, Türkiye ve dünyanın bu durumdan olumsuz etkileneceğini söyledi.

Büyükelçi Wilson, İzmir Ticaret Odası'nı (İZTO) ziyaret etti. Ziyarette konuşan İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir'de kapatılan konsolosluk ve EXPO ile ilgili konulara değindi. Demirtaş, "1993 yılında kapatılan konsolosluğun 2002 yılında tekrar açılıp tekrar kapanmasını ve halen kapalı olmasını kabul edemiyoruz. Ayrıca dünyanın bir numaralı ülkesi ABD'nin, EXPO 2015 adayı olan şehrimizi desteklemesini istiyoruz." dedi.

PKK konusuna değinen Wilson ise, "Irak çok karmaşık bir konu. Kuzey Irak, PKK için kullanılıyor. Bu Türkiye için çok kötü bir durum. Irak'ın terör yatağı olması durdurulmalı. Biz bunun için elimizden geleni yapacağız. Irak'ta refahı sağlayamazsak, Türkiye de dünya da bundan zararlı çıkacak. Ülkede olanlardan biz de memnun değiliz." diye konuştu.

ABD ile Türkiye ilişkilerinin inişli çıkışlı olduğunu belirten Büyükelçi Ross Wilson, "Biz Türkiye'nin AB'ye girmesini her zaman destekledik ve destekliyoruz." dedi.

AB ilişkilerini etkileyen Kıbrıs meselesinin ise ancak adadaki her iki tarafı memnun edecek bir anlaşmayla çözülebileceğini belirten Wilson, "Türkiye bazı konularda gelişir, askeri, siyasi ve ekonomik istikrarı devam ettirirse AB'ye girebilir." ifadesini kullandı.

Seçim konularına da değinen ABD Büyükelçisi, "22 Temmuz için adayımız seçim sandığıdır. Türkiye demokratik bir ülke ve bu, seçime de yansıyacak." şeklinde konuştu.

Ziyaretin sonunda Demirtaş tarafından, Wilson'a İZTO fahri meclis üyeliği belgesi verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious