Wilson: "Kapatma davasını yakından izliyoruz"

Wilson:
  • Giriş : 17.04.2008 / 10:20:00
  • Güncelleme : 17.04.2008 / 10:26:34

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, ABD'nin AK Parti'nin kapatılma davasıyla ilgili gelişmeleri yakından izlediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Wilson, New York'ta Amerikan Türk Cemiyeti (American Turkish Society-ATS) tarafından düzenlenen gecede, gazetecilerin ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin Türkiye'ye yaptığı son ziyarette AK Parti'nin kapatılmasına ilişkin davanın konuşulup konuşulmadığına ilişkin sorusunu yanıtladı.

Wilson, Cheney'nin temaslarının hiçbirinde kapatma davasının somut olarak ele alınmadığını söyledi.

Cheney'nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la baş başa bir görüşmesinin olduğunu belirten Wilson, bu görüşmede ele alınan konuların tamamını bilmediğini, ancak Cheney'in kendisine görüşmeyle ilgili verdiği bilgiye göre, ikili görüşmede ele alınan ana konuların iki ülkeyi ilgilendiren bölgesel konular olduğunu belirtti.

Ross Wilson bu çerçevede bu konuların genel görüşmelerde ele alınan "Irak, İran,

Ortadoğu barışı, enerji, Kafkaslar, Afganistan, Balkanlar, Kıbrıs" ve benzeri meseleler olduğunu ifade etti.

ABD elçisi Wilson "ABD Başkan Yardımcısı Cheney'nin Türkiye'ye yaptığı ziyaretin odağı buydu" diye konuştu.

Wilson, kapatma davasına ABD'nin ilgisine yönelik bir soru üzerine, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın bu konuyla ilgili Washington'da konuştuğunu hatırlattı.

ABD elçisi, "Gelişmeleri çok yakından izliyoruz ve konunun Türkiye'nin demokratik sistemi içinde ve Türkiye'nin bağlı olduğu laik ilkelere saygı çerçevesinde çözülmesini çok arzu ediyoruz" ifadesini kullandı.

Wilson konunun detaylarının Türk halkı ve kurumlarına kaldığını, onların karar vereceklerini söyledi. Wilson, bu çerçevede konuyu yakından izlediklerini yineleyerek, ABD'nin konuyla ilgilendiğini belirtti.

AKP hakkındaki dava

Anayasa Mahkemesi 31 Mart'ta AK Parti'nin kapatılması istemini içeren iddianamenin Abdullah Gül dışında kalan bölümünün kabulüne oybirliğiyle, Abdullah Gül yönünden de kabulüne oy çokluğuyla karar verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious