Wilson: Laik Türkiye'ye güveniyoruz

  • Giriş : 04.05.2007 / 00:00:00

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, laik ve demokratik bir toplum olarak Türkiye'ye büyük güven duyduklarını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

NTV'nin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Wilson, Türkiye'de siyasi gelişmelerle ilgili olarak 2007'nin çok ilginç bir yıl olacağını, çok sıcak tartışmaların yapılacağını birkaç ay öncesinden bildiklerini belirtti.
"Böyle canlı tartışmaların ve seçimin yapılması çok çok iyi bir şey" diyen Wilson, demokratik toplumlarda uzlaşmanın bu şekilde sağlanacağını ifade etti.
"Ordudan gelen açıklamadan önceden haberimiz yoktu" diyen Wilson, kendilerinin çok daha önceden pozisyonlarını net bir biçimde ortaya koymuş olduklarını söyledi.
"Demokratik bir toplum olarak Türkiye'ye çok önem veriyoruz. Türkiye'nin anayasal süreçlerine saygı duyan bir konumdayız" diye konuştu.
Türkiye'de yapılacak seçimlere de büyük önem verdiklerini kaydeden Wilson, "Türkiye'de laikliğin tehlike altında olduğu" iddialarını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, şunları söyledi:
"Bizim Türkiye'ye demokratik, laik bir toplum olarak büyük bir güvenimiz var. Geçmişte bu konuda kararlılık göstermiş ve gelecekte de bu konuda kararlılık göstereceğine inandığımız bir ülke... Türkiye'de bu konudaki tartışmalar da oldukça uygun bir şekilde yerine getiriliyor" diye konuştu.
Ordu ile açıklama sonrasında temasta bulunup bulunmadıklarının sorulması üzerine Wilson, özel yollarla diplomasi yürüttüklerini ve doğal olarak Türk yetkililerle siyasi ve askeri düzeyde temaslarının olduğunu söylemekle yetindi.
Büyükelçi Wilson, kendilerinin de Türk halkıyla birlikte gelişmeleri takip ettiklerini belirterek, Türkiye'de pazar günü Cumhurbaşkanlığı seçimi oylamasının yapılacağını ve erken seçim kararının alındığını hatırlatarak, bütün bu gelişmeleri olumlu karşıladıklarını, demokratik toplumlarda uzlaşmanın önemli olduğunu kaydetti.
Wilson, cumhurbaşkanını halkın seçmesi konusundaki tartışmaları değerlendirmesinin istenmesi üzerine de, demokrasinin çeşitli biçimleri olduğunu ifade etti ve bu konuda bir hükümde bulunamayacaklarını, buna Türk halkının kendisinin karar vereceğini söyledi.
"Türkiye'ye büyük bir güvenim var, ABD'nin de Türkiye'ye büyük bir güveni var, kurumlarına bir güven var." diyen Wilson, Türkiye'de demokratik ve laik değerlerin bulunduğunu, bunların çok açık bir biçimde son birkaç haftadır gösterildiğini belirtti.
"BUNLAR İYİ ŞEYLER"
Wilson, "Özellikle Ankara'da ve İstanbul'da yapılan gösterilerde de bunlar ortaya konmaya çalışıldı. Bunlar iyi şeyler. Bunlar demokratik değerlerin ilerletilmesi açısından çok çok önemli" diye konuştu.
Mevcut hükümetle 4,5 yıl etkin biçimde çalıştıklarını ifade eden Wilson, Türk halkı kimi seçerse seçsin yeni hükümetle de aynı şekilde çalışmaya devam edeceklerini ifade etti.
Türkiye'de bir askeri darbe olması endişesini taşıyıp taşımadığının ve bu durumda ABD hükümetinin tepkisinin ne olacağının sorulması üzerine de Büyükelçi Wilson, ABD'nin Türkiye'ye, Türkiye'nin demokratik kurumlarına ve bu kurumların etkin bir şekilde görevini yerine getirmesine çok büyük bir güveni olduğunu yineledi.
Büyükelçi Wilson, "Yapıcı bir şekilde bu ülkeyi daha da ileriye götürmek konusunda bir inanç var" diye konuştu.
Wilson, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack'in 1 mayısta yaptığı açıklamada, çok net bir şekilde, ABD'nin hiçbir şekilde Türkiye'deki demokratik sürece ve seçim sürecine herhangi bir müdahale olmasını istemediğini kaydettiğini hatırlatarak, "Ben böyle bir şey beklemiyorum" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious