Wilson'dan itiraf: PKK konusunda Türkiye yanlız bırakılıyor

Wilson'dan itiraf: PKK konusunda Türkiye yanlız bırakılıyor.14009
  • Giriş : 04.10.2007 / 13:25:00

Ross Wilson,PKK ile mücadelede Türkiye ile yapılan işbirliği konusunda önemli açıklamalar yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson: ''Bu terör olayları bize şunu hatırlatmalı aslında; Hiçbirimiz terörizme karşı yeterli ve gerektiği kadar şey yapmıyoruz. Türkiye'nin dostları ve ABD bile yeri geldiğinde yapması gerektiği kadarını yapmıyor'' dedi.

Türkiye Sanayiciler ve İşadamları Konfederasyonunun (TUSKON) Cevahir Kongre Merkezinde düzenlediği iftar yemeğine katılan Wilson, burada yaptığı konuşmada Türkiye'de son günlerde yaşanan terör olaylarına değindi.
Şırnak ve İzmir'deki terör saldırılarında hayatını kaybedenler için Allah'tan rahmet dileyen Wison, "Bu gibi terör eylemlerini şiddetle kınıyorum'' dedi.

Türk-Amerikan ilişkilerinde PKK'nın El Kaide kadar öncelikli bir konu olduğunu belirten Wilson, ''Bu terör olayları bize şunu hatırlatmalı aslında; Hiçbirimiz terörizme karşı çıkmak için yeterli ve gerektiği kadar şey yapmıyoruz. Türkiye'nin dostları ve ABD bile yeri geldiğinde yapması gerektiği kadarını yapmıyor. Ama ben eminim başkan Bush, hem El Kaide hem de PKK terörüne karşı son derece kararlı. ABD'nin önümüzdeki günlerde Türkiye'ye daha fazla destek olacağını ummak istiyorum." dedi.

Türkiye ve ABD'nin birbirine yardım ederek bir ortaklık kurduğunu belirten Ross Wilson: "Birlikte yüzleşmek zorunda kaldığımız en zor sorunlardan biri Irak. İtiraf etmeliyiz ki önce kötü bir başlangıç yaptık ama şimdi her ikimizin de Irak'la ilgili ortak çıkarları ve amaçları var. Her iki ülke de kendi kendini yönetebilecek birleşmiş, demokratik, federal bir Irak istiyor. Hem Türkler hem Amerikalılar olarak Irak'ı bölme çabalarının son derece kötü sonuçlar doğurabileceğini biliyoruz. Irak'ın farklı devletlere ayrılması inanılmaz bir acı ve kan ortaya çıkartır.'' ifadelerini kullandı.

Türkiye ile orta doğu konusunda da benzer işbirliğinin devam ettiğini belirten Wilson, 2008'den önce İsrail ve Filistin sorununa kalıcı bir çözüm bulunması için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti. İran konusuna da değinen Ross Wilson, İran'ın nükleer silah sorununun barışçıl yöntemlerle çözülmesini istediklerini kaydetti.

İki ülke ilişkilerinin önem arz eden konularından olan Ermeni meselesini değerlendiren Wilson, Bush yönetiminin Temsilciler Meclisine sunulan Ermeni yasa tasarısına karşı çıktığını belirterek; " I. Dünya Savaşı'nda yaşanan Osmanlı Ermenilerinin ölümleri gerçekten son derece üzücü. Bu insanlara üzülürken yaşanılan savaş ortamı ve kaos ortamının şartlarını da unutmamalıyız. Hem umuyorum, hem inanıyorum ki bu yasa taslağı Temsilciler Meclisinden geçmeyecektir. Ancak geçse bile kesinlikle Türk-Amerikan ilişkilerini etkilemeyecektir." dedi.

Son olarak Türkiye ve Amerika arasındaki ticari ilişkileri değerlendiren Wilson, ülkesinin doğrudan yabancı yatırım konusunda dünyanın en açık ülkelerinden birisi olduğunu belirterek, Türk iş adamlarını Amerika'ya yatırım yapmaya davet etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious