Wilson'dan PJAK açıklaması

Wilson'dan PJAK açıklaması.10882
  • Giriş : 30.06.2008 / 23:25:00

"Amerika PJAK'la işbirliği içinde" iddiasını Türkiye'nin Ankara büyükelçisi Wilson yanıtladı. Bakın neler söyledi?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Amerikan New Yorker dergisi dün CIA’in ve Amerikan özel kuvvetlerinin İran’daki rejimi istikrarsızlaştırmak için terör örgütü PKK’nın İran’daki kolu PJAK ile bağlantı kurduğunu iddia etti. Bugün bu iddiaya yanıt geldi. ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, "PJAK'la hiçbir ilişkilerinin olmadığı ve PJAK'ı terörist bir örgüt olarak gördüklerini" söyledi.

Wilson, "New Yorker dergisinde yayımlanan "ABD'nin PJAK'la ilişkisi olduğuna dair iddialara" ilişkin sorusunu yanıtladı.

Büyükelçi Wilson konuyla ilgili olarak, "ABD PJAK'la işbirliği yapmıyor. PJAK'la hiçbir ilişkimiz yok. PJAK'ı terörist bir örgüt olarak görüyoruz" dedi.

"ERDOĞAN'IN IRAK ZİYARETİ ÖNEMLİ BİR ADIM"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Irak'a yapacağı ziyarete ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine ise Wilson, ziyaretin Türk-Irak ilişkileri açısından kuşkusuz olumlu bir adım olduğunu belirtti.

İki ülke arasındaki diyaloğu teşvik ettiklerini ifade eden Büyükelçi Wilson, "Türkiye, Irak hükümeti ve halkına güçlü ve istikrarlı bir toplum olması için yardım etme konusunda çok önemli ve destekleyici bir rol oynadı. Eminim, Başbakan'ın ziyareti bu yönde atılmış önemli bir adımı teşkil edecek" diye konuştu.

Wilson, Başbakan'ın ziyareti sırasında Iraklı Kürt liderle görüşebileceğine dair yorumların hatırlatılması üzerine de, "Kürtler de dahil olmak üzere tüm Iraklı gruplarla diyaloğu tabii ki teşvik ediyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious