Wilson'un toplantısı gelen tepkiler üzerine iptal edildi!

Wilson'un toplantısı gelen tepkiler üzerine iptal edildi!.10324
  • Giriş : 01.12.2007 / 09:30:00

ABD Büyükelçisi Ross Wilson'un toplantısı tepkiler üzerine iptal edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'nin Ankara Büyükelçilsi Ross Wilson'un Kürt kökenli milletvekili ve siyasetçilerle yapmayı planladığı ikinci toplantı, AK Parti ve kamuoyundan gelen tepkiler üzerine iptal edildi.

Ross Wilson, dün öğle yemeği için Doğu ve Güneydoğu Bölgesi'nden 4 AK Parti milletvekili ve ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras'ı davet etti. Ancak parti yönetimi tarafından uyarılan AK Parti milletvekilleri, son dakikada yemeğe katılamayacaklarını büyükelçiliğe iletti. Büyükelçilik de Uras'ı arayıp yemeğin ileri bir tarihe ertelendiğini bildirdi.

ABD Büyükelçisi Wilson'un Kürt sorunu, PKK, Kuzey Irak odaklı temasları kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Türkiye'de bulunan ABD Kongre Üyesi Chris Shays ve Büyükelçi Wilson, önceki gün AK Parti Diyarbakır milletvekilleri İhsan Arslan, Abdurrahman Kurt, Siirt milletvekili Afif Demirkıran, CHP MYK üyesi ve eski Diyarbakır milletvekili Mesut Değer, KADEP Genel Başkanı Şerafettin Elçi, Hak-Par Genel Başkanı Sertaç Bucak ve eski RP Diyarbakır Milletvekili Haşim Haşimi ile kahvaltıda buluşmuştu. Wilson, ikinci toplantıyı dün yapmayı planlıyordu. Bunun için AK Parti'nin bölge milletvekillerinden Gülşen Orhan (Van), Mehmet Emin Ekmen (Şanlıurfa), Abdullah Veli Seyda(Şırnak) ve Yılmaz Helvacıoğlu (Siirt) ile ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras'ı davet etti. Ancak AK Parti yönetimi, öğle yemeğine davetli milletvekilleri ile tek tek görüşerek, "yemeğe katılmayın" uyarısında bulundu. AK Partili vekiller de bu uyarı üzerine büyükelçiliği arayarak öğle yemeğine katılmayacaklarını bildirdi. Bu gelişme üzerine ABD Büyükelçiliği de ÖDP'li Ufuk Uras'ı arayarak bilgi verdi ve "Yemeği ileri bir tarihe ertelemek istiyoruz" dedi. Böylece, tartışma doğurması beklenen ikinci buluşma gerçekleşmedi. Edinilen bilgiye göre iktidar partisi, ABD'nin terör ve Kürt sorununda inisiyatifi eline aldığı intibaını doğuracağını düşündüğü için milletvekillerinin ikinci görüşmeye gitmesini istemedi.

AK Parti yönetimi, ilk toplantıya katılan milletvekillerini de sorguya çekti. Söz konusu isimlere "Niye gittiniz?" diye sorduklarını belirten Grup Başkan Vekili Nihat Ergün, "Arkadaşlarımız davetli oldukları için gittiklerini söylediler. Yine de parti yönetiminin bu konuda bilgilendirilmesi gerekirdi." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious