Wimbledon'da güvercin katliamı

Wimbledon'da güvercin katliamı.7750
  • Giriş : 25.06.2008 / 14:59:00

Tenisin en prestijli turnuvası Wimbledon'da güvercinleri kortlardan uzaklaştırmada şahinler yetersiz kalınca, keskin nişancılar kullanıldı, çevreciler ayağa kalktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Wimbledon Açık tenisin en prestijli turnuvası olarak bilinir. Ancak son günlerde turnuvada kullanılan bir yöntem bu prestiji sarsacak gibi...

Daha önceki yıllarda tenisçilerin ve organizatörlerin başına bela olan güvercinler, bu yıl da turnuvanın başına dert açtı ama İngilizler ölçüyü iyice kaçırdı.

Tenis kortlarına inerek, çimleri yiyen, oyuncuların dikkatlerini dağıtan güvercinleri uzaklaştırmak için, Wimbledon Tenis Kortları'nın etrafına, 2 adet şahin salındı.

Bu yöntemin işe yarayacağı sanılıyordu ancak şahinler, güvercinleri uzaklaştırmakta yetersiz kaldı. Bunun üzerine organizatörler, 'Merkez Kort'un etrafı keskin nişancılar yerleştirdi.Şahinlerin yetersiz kaldığı bölgelere yerleştirilen nişancılar, güvercinleri vurarak, (dive-bombing yöntemiyle) hava sahasına hakim oldu.

Uygulama, dünya hayvanseverleri hayvanların öldürülmesi suretiyle sergilenen vahşi yönteme oldukça tepkili.

Uluslararası düzeyde hayvan haklarını koruma derneği PETA, uygulamayı 'katliam' olarak nitelendirirken, Asbaşkan Bruce Friedrich de 'Oyuncuların dikkati dağılmayacak diye hayvan haklarına tecavüz edilmesi, apaçık bir suçtur' şeklinde konuştu.

Wimbledon yetkilisi Johnny Perkins ise suçlamalar üzerine, 'Şahinler görevlerini yerine getirdi. Fakat bir veya iki bölgeye hakim olmakta zorlandık. Bunun için daha sert tedbirler almaya mecbur kaldık' diyerek kendisini savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious