Windows 7, Linux'un katili mi olacak?

Windows 7, Linux'un katili mi olacak?.8355
  • Giriş : 23.12.2008 / 21:23:00

Netbook'larda altın çağını yaşayan Linux'un popülaritesinin masaüstü bilgisayarlara da geçmesi ihtimali karşısında Microsoft'un planı ne?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Microsoft'un masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda rakipleri ile sorun yaşadığını söylemek zor. Windows işletim sistemleri, bu alanlarda istatistiklere bakıldığında ne Linux tanıyor ne de Mac. Ancak özellikle son bir iki yıldır, Microsoft'un hiç de hazırlıklı olmadığı bir savaş cephesi açılmış durumda: netbook'lar. Daha çok web ve kelime işlem gibi temel özellikler için tasarlanıp, çoğunlukla Intel'in mütevazı işlemcisi Atom'u kullanan ve iddialı bellek ya da ekran kartı özelliklerine sahip olmayan bu cihazlar için Linux günden güne popülerleşiyor. Normal dizüstü bilgisayarlardan çok daha büyük bir ivmeyle büyüyen netbook satışları, geleceğin bu cihazlarda olduğunun ipuçlarını veriyor. Peki donanımı, Vista kullanımını imkansız hale getiren bu savaş cephesinde Microsoft ne yapacak?

Çözüm: Windows 7

Linux'un netbook'larda kazandığı bu popülaritenin, masaüstündeki pazar payına da sıçrayacağından endişelenen Microsoft, Windows 7'yi biraz da netbook pazarında Linux'un yolunu kesebilmek düşüncesiyle tasarlıyor olabilir. Zira Microsoft'un en son Profesyonel Geliştiriciler Konferansı'nda tanıtılan Windows 7'nin, Lenovo S10 netbook ile çalışırken, 1 GB belleğin yarısından daha azını kullandığı görüldü. Öte yandan Asus CEO'su Jerry Chen de, 2009 ortalarında Windows 7 işletim sistemiyle çalışan Eee PC'leri satışa sunmayı planladıklarını açıkladı.

Linux Ayakta Kalabilir mi?

Tüm bunlara bir de son zamanlarda çıkan Linux netbook'ların Windows XP sürümlerine nazaran çok daha yüksek iade oranı olduğu haberleri eklenince, Linux'un netbook'lardaki altın çağının Windows 7 ile birlikte kapanacağını tahmin etmek güç değil. Unutmamak lazım ki, Windows XP ve Vista, netbook'lardan çok daha önce çıkarılmış işletim sistemleri. Şimdi tamamen netbook'ların varlığı düşünülerek, Microsoft tarafından tasarlanmış bir işletim sistemine karşı Linux dağıtımlarının ne ölçüde tutunabileceğini ise zaman ve son kullanıcıların tercihleri gösterecek.

SHIFTDELETE

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*