Windows 7 çıkınca XP'ler ne olacak?

Windows 7 çıkınca XP'ler ne olacak?.8355
  • Giriş : 09.04.2009 / 18:39:00

Microsoft isteyenlere Windows 7'den XP'ye geri dönüş imkanı tanıdı. Peki tam tersi için durum ne?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Microsoft'un en popüler işletim sistemi XP, hayranlarının baskısıyla yaşam zamanını uzatıp duruyor. Hatta o kadar ki Microsoft çok güvendiği Windows 7'den bile XP'ye dönüş izni vermek zorunda kaldı. Fakat işin bir de diğer tarafı var. Windows XP şu anda dünya çapında en yaygın olarak kullanılan işletim sistemi. Görünüşe göre Windows 7 çıktığında milyonlarca kişinin elinde halen XP lisansları olacak. XP sahipleri lisanlarını Windows 7'ye geliştirebilecekler mi?

Microsoft'tan bu konuya net bir yanıt geldi; "Hayır". Aslında bu tahmin edilen bir durumdu. Microsoft'un iki nesil önceki işletim sistemini, 2 nesil sonraya geliştirmeye izin vermeyeceği tahmin ediliyordu. Fakat pek çok kullanıcı Vista'yı görmezden gelerek, Windows 7'nin XP'den sonraki ilk gerçek işletim sistemi olduğunu iddia ediyor ve Microsoft'un bu hakkı tanıması gerektiğini savunuyordu. Ne yazık ki bu umutlar suya düştü. Microsoft'un 8 yaşındaki işletim sisteminin Windows 7 ile hemen hemen hiç bir benzerliği kalmaması, alt yapısının çok ciddi anlamda değişmesi ne yazık ki firma için kolay bir geliştirmeye de izin vermiyor.

XP sahipleri için iki seçenek var; Ya her şeye rağmen XP kullanmaya devam edecekler, ya da Windows 7'yi sağlıklı bir şekilde çalıştırabilecek yeni bir bilgisayar ve Windows 7 lisansı satın alacaklar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*