Windows'un açıkları ortaya çıktı

Windows'un açıkları ortaya çıktı.8064
  • Giriş : 17.08.2006 / 00:00:00

Windows'ta yeni güvenlik açıkları ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bilgisayar yazılım şirketi Microsoft tarafından üretilen Windows işletim sistemindeki güvenlik açıklarının, üst düzey teknik bilgiye sahip bilgisayar korsanları tarafından üretilen virüs programlarının saldırılarıyla karşı karşıya olduğu açıklandı.

Windows son güncellemeleri 8 Ağustos'ta yayınladı


Bu virüsten etkilenen bilgisayarlar, benzer şekilde ele geçirilen diğer bilgisayarların da bulunduğu bir bilgisayar ağının parçası oluyor. Bilgisayar korsanları bu ağı, 'çöp mesajlar' olarak adlandırılan istenmeyen elektronik posta mesajlarının gönderilmesinde kullanıyorlar.

Öte yandan Microsoft, Windows işletim sisteminin internet programı Internet Explorer'ın çökmesine neden olan bir güvenlik yamasını gereken düzeltmeleri yaparak yeniden yayınladı.

Microsoft 8 Ağustos'ta bir dizi güvenlik yaması yayınlamıştı.

Bu güvenlik yamaları, Office programlarının kelime işlemcisi Word ve Excel, Power Point gibi diğer programlardaki 23 farklı güvenlik açığını düzeltmeyi amaçlıyordu.

Windows işletim sisteminde belirlenen güvenlik açıklarından bir tanesi o kadar ciddi bulundu ki, Amerika Birleşik Devletleri'nde İç Güvenlik Bakanlığı bir uyarı yayınlayarak bilgisayar kullanıcılarından güvenlik yamalarını bilgisayarlarına yüklemelerini istedi.

İç Güvenlik Bakanlığı, ülkenin altyapısının güvenliğinden sorumlu. Bakanlığın görevleri arasında internetin güvenliğini sağlamak da var.

Bakanlık tarafından uyarısı yapılan Mocbot adlı virüs, Windows 2000 veya Windows XP işletim sistemlerini kullanan ve Service Pack 2 olarak bilinen güvenlik programı yüklenmemiş bilgisayarları etkiliyor.

İnternet güvenlik şirketleri, bu virüsün iki farklı türünün internet üzerinde belirlendiğini bildiriyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious